Křetínského apetit roste. Jedná o koupi dalšího podílu v majiteli Makra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křetínského apetit roste. Jedná o koupi dalšího podílu v majiteli Makra

, tre, čtk,
Křetínského apetit roste. Jedná o koupi dalšího podílu v majiteli Makra
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Investiční skupina EPGC Daniela Křetínského a Patrika Tkáče v pátek oznámila koupi zhruba sedmiprocentního podílu ve společnosti Metro AG, která v Česku provozuje síť obchodů Makro. Dnes další z akcionářů Metra, firma Ceconomy, oznámila, že vede jednání o prodeji svého desetiprocentního podílu s Křetínského firmou.

Český miliardář je na cestě k ovládnutí Metra. Dohoda z minulého týdne se společností Haniel zahrnuje rovněž opci na 15,2 procenta Hanielu, kterou Křetínský chce využít. Pokud by všechny transakce dotáhl, získal by podíl 31,5 procenta a stal se suverénně největším akcionářem. Podle německých zákonů vlastník 30procnetního podílu už musí učinit nabídku na převzetí celého podniku.

Ceconomy uvedla, že o stěžejních podmínkách, jako je je struktura akvizice a cena, se stále jedná. Zatím tedy není rozhodnuto, zda se prodej uskuteční, každopádně si ale podnik z daňových důvodů ponechá zhruba jednoprocentní podíl.

Na oznámení Ceconomy prudce reagují akce společnosti Metro, které oproti páteční zavírací ceně přidávají více než 15 procent. Podle agentury Reuters jde o největší denní růst, který akcie společnosti kdy zaznamenaly.

Metro provozuje ve východní Evropě více než 300 obchodů (v Česku má síť cash and carry obchodů Makro). V poslední době ale klesá jejich ziskovost. Neuspokojivá čísla přicházejí hlavně z Ruska, kde v posledním čtvrtletí klesly tržby i zisk.


Česká expanze do Řecka. Křetínský i Tykač se hlásí do soutěže o dvě elektrárny

Daniel Křetínský, EPH


Agentura Reuters připomíná, že akcionáři v čele největším podílníkem, rodinou Haniel, již dali najevo nespokojenost s managementem společnosti, zejména výkonným šéfem Olafem Kochem.

Německá maloobchodní a velkoobchodní společnost Metro AG byla založena v roce 1964 a sídlí v Düsseldorfu. K loňskému červenci byla čtvrtou největší maloobchodní firmou v Evropě.

Její divize spotřební elektroniky Ceconomy, která se vloni stala samostatnou firmou, je evropskou jedničkou. Prodává spotřební elektroniku ve více než tisícovce obchodů v Německu a několika dalších zemích a zaměstnává zhruba 65 tisíc lidí.

Dále čtěte:

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku

Česká akvizice desetiletí. EPH a PPF vydělávají miliardy na uhelné energetice v Německu

Křetínský se zbavuje podílu v maďarské elektrárně. Neshodl se s partnerem

 Maďarská elektrárna Mátrai Erömü


Ohodnoťte tento článek
Diskuze