Americké aerolinky se brání: dražší letenky jsou ilegální - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Americké aerolinky se brání: dražší letenky jsou ilegální

,

Záměr německé vlády zdražit letenky kvůli emisím CO2 chtějí napadnout americké letecké společnosti. Tvrdí, že se jedná o porušení mezinárodní dohody o letecké přepravě mezi USA a EU. Stížnost by mohla vyostřit obchodní spor mezi Washingtonem a Bruselem.

Asociace Airlines for America (A4A) sdružující americké letecké společnosti si v Bruselu stěžuje na postup německé vlády, která chce zvýšit daně za leteckou dopravu. Toto opatření je součástí klimatického legislativního balíčku, jenž má pomoci čtvrté největší ekonomice světa snížit produkci skleníkových plynů.

Asociace napsala dopis evropskému komisaři pro dopravu Henriku Hololeiovi, ve kterém zdůraznila, že se jedná o porušení mezinárodních dohod, upozornil německý deník Die Welt. Kromě dohody o letecké dopravě mezi USA a EU prý může jít o porušení mezinárodní chicagské úmluvy o mezinárodním civilním letectví.

Souhlasíte se zavedením uhlíkové daně na letenky?

Prezident asociace Nicholas Calio tvrdí, že plánované zvýšení DPH na letenky je problematické zejména kvůli tomu, že výnosem chce německý kabinet podpořit železniční dopravu. „Dotování železnice na úkor leteckých společností porušuje dohodu mezi USA a EU o letecké dopravě,“ tvrdí Calio.

Navíc podle něj podkopává snahu Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO, jež jako jediný nástroj pro snižování emisí z letecké dopravy uznává mechanismus Corsia.


Přijde Trumpův nálet? Hrozí vypuknutí americko-evropské obchodní války

 Výroba letadel Airbus


Asociace, která zastupuje i největší leteckou společnosti světa American Airlines, zastává názor, že toto opatření povede naopak k poškození životního prostředí, protože aerolinky budou mít méně peněz na vývoj a zavádění účinnějších leteckých motorů a paliv.

Vláda Angely Merkelové souhlasila se zvýšením příplatků za letenky od dubna 2020, aby podpořila pasažéry jezdit více vlakem. Daň v případě vnitrostátních letů a cestách v rámci EU se má zvýšit o 7,38 eur (188 korun) na 13,03 eur za letenku. U letů do 6 000 kilometrů se má zdražit o 9,96 eur (254 korun) na 33,01 eur. U letů delších než 6 000 kilometrů pak má dojít ke zvýšení o 18 eur (459 korun) na 59,43 eur. Ročně by vyšší sazby měly přinést až 785 milionů eur (cca 20 miliard korun). Daň se má uplatnit na každého pasažéra, který bude odlétat z letiště na německém území.

Asociace A4A adresovala kopii stížnosti i americkému ministerstvu obchodu a ministerstvu zahraničí. Spor by mohl využít prezident Donald Trump jako podpůrný argument pro vyostření obchodní války mezi Amerikou a Evropskou unií.

Dále čtěte:

Amoniak místo benzínu: letecký průmysl hledá zelenější palivo

Prognóza měnového fondu: Plyn i elektřina musí zdražit o desítky procent

Šéf Bank of England varuje byznys: Pokud nezačnete chránit klima, zbankrotujete

Demoralizuje mládež. Nejbohatší Evropan sepsul Thunbergovou

Martin Vrba z Extinction Rebellion: Klimatická krize si vyžaduje občanskou neposlušnost