Sýčkování na prosluněné stráni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sýčkování na prosluněné stráni

,
Sýčkování na prosluněné stráni

Proč dochází ke zpomalování růstu ekonomiky a proč by každému mělo být jasné, že je to nevyhnutelné.

Odhad růstu ekonomiky Českého statistického úřadu vyvolal minulý týden smršť komentářů a dohadů kolem drastického zpomalení ekonomiky a mnohdy tyto komentáře přestřelovaly. Možná proto, že v živé paměti stále máme roky recese a divíme se, že už tu není. Ve skutečnosti to zpomalení není zdaleka tak drastické, jak to vypadá. To jen loňský druhý kvartál byl dramaticky vysoký, a tak nám srovnávací základna trochu zkresluje celkový pohled. Nicméně ke zpomalování růstu ekonomiky nepochybně dochází a každému by mělo být jasné, že je to nevyhnutelné. Tempa růstu nad čtyřmi, nebo dokonce nad pěti procenty ročně nejsou pro nás udržitelná. A zdaleka nejen kvůli nedostatku pracovní síly.

Pokud by se naplnily prognózy ČNB a letos i v následujících dvou letech jsme rostli o tři procenta, byl by to opravdu hezký úspěch, protože tak dlouhý a vysoký růst Česko ve své moderní historii zažilo jen v letech 2003 až 2007, což skončilo pádem do recese. Ta k nám sice doputovala z Ameriky, ale to neznamená, že se na ní nepodepsaly naše vlastní nesplněné domácí úkoly, například v podobě chronicky nemocných veřejných financí. A je varující, že z tohoto pohledu na tom nyní nejsme o nic lépe, zvláště po úřadování Andreje Babiše na ministerstvu financí a posledních rozhazovačných rozhodnutích jeho vlády. Nic na tom nemění ani konečné příznivé saldo z posledních let, které více vypovídá o daňovém výnosu z rostoucí ekonomiky a neschopnosti investovat získané prostředky než o lepším hospodaření.


Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


Jestliže vstupujeme do období jakéhosi nového normálu, měli bychom si ujasnit, co nás vlastně čeká. Každopádně musíme počítat s tím, že ceny porostou mnohem více, než jsme si v posledních letech zvykli. A to, co jsme zažili u nákladů na bydlení, nás dost dobře může čekat u energií. Například už citelně nabývající index cen průmyslových výrobců z minulého týdne ukazuje růst cen energií meziročně téměř o deset procent. A pokud vydrží trend sílícího dolaru a oslabujícího eura, může to ještě akcelerovat.

Dopad na domácnosti bude sice zpožděný, ale firmy jsou už nyní pod velkým nákladovým tlakem dnes již silně přestřeleného mzdového růstu, a když se k tomu přidají i energie, nezbude jim než zvednout ceny, přestože jsou v silném konkurenčním tlaku. I z tohoto titulu lze očekávat růst importu tažený poptávkou domácností a dosavadní přebytky obchodní bilance se budou tenčit. To může mít vliv na vývoj kurzu koruny, u něhož ČNB stále očekává návrat k posilování až pod 25 korun za euro, což se nakonec z tohoto titulu nemusí konat. A takový vývoj může znovu přispívat k růstu cen.

ČNB přitom stále provozuje holubičí politiku a sazby zvedá velmi opatrně a zřejmě se značným zpožděním. V poslední prognóze počítá s dalším letošním nárůstem, ale na konci příštího roku by měly být základní úroky stále někde na úrovni dvou procent, což je vzhledem k vývoji cenové hladiny bude stále držet v záporných číslech. A to není úplně normální a neodpovídá to fázi hospodářského cyklu, v níž se nacházíme.

Prostě to přistávání po letu české ekonomiky v oblacích nemusí být úplně hladké a může to pěkně drncat. Ale zatím je pořád ještě trochu času s tím kniplem něco dělat.

Přečtěte si další komentáře Pavla Párala:

Spravedlnost podle H-systému

Záchranář Salvini

Nesmrtelný H-systém

Diplomka z Agrofertu

Čí je vláda

Krásná nová vláda

Obchodní neválka

Andrej na pásce

Trapná oslava Šlachtova výročí

Itálie příliš al dente

Andrej II.

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne


Ohodnoťte tento článek
Diskuze