Putin se pochlubil novou raketou na jaderný pohon. Nikdo jiný ji nemá, řekl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Putin se pochlubil novou raketou na jaderný pohon. Nikdo jiný ji nemá, řekl

, čtk,
Putin se pochlubil novou raketou na jaderný pohon. Nikdo jiný ji nemá, řekl
Zdroj: čtk

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Informaci prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují. Americké ministerstvo obrany v reakci na Putinova slova oznámilo, že vývoj ruských zbraní sleduje a v plánech na obranu země s nimi počítá.

Washington podle ruského prezidenta ustupuje od dvoustranných odzbrojovacích dohod, z rozmisťování protiraket po celém světě a posouvání hranic NATO na východ. Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci.

„Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy,“ řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům. Oznámil, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. „Nikdo ve světě takové rakety nemá,“ zdůraznil prezident.

Totéž prý platí o nových podmořských aparátech s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserových systémech, nových nadzvukových zbraních nebo raketách nezachytitelných radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů. Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. „Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší,“ dodal.


Putin je prý bohatší než Gates s Bezosem dohromady. Čtěte více

 Ruský prezident Vladimir Putin


Pentagon v následném prohlášení sdělil, že není Putinovým výčtem nových zbraní zaskočen. „Prohlášení nás nepřekvapilo a americký lid může být ujištěn, že jsem plně připraveni,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová.

Podle amerického ministerstva zahraničí Putinovo prohlášení potvrdilo to, že Rusko vyvíjí zbraně v rozporu s mezinárodními ujednáními, mimo jiné s dohodou mezi Moskvou a Washingtonem z roku 1987 o likvidaci střel krátkého a středního doletu. Ministerstvo také uvedlo, že projev prezidenta o jaderném arzenálu sledovalo s velkým zájmem, za nešťastnou a nezodpovědnou pak považuje animaci, při které jaderné hlavice míří očividně na Floridu.

Dále čtěte:

Abramovič a spol. Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel

Putin míří za jasným vítězstvím. Volit ho chtějí téměř tři čtvrtiny Rusů

Putin má na volebním kontě 400 milionů rublů. Limit naplnil za 10 dní


Ohodnoťte tento článek
Diskuze