Když se neexistující problém stane problémem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Když se neexistující problém stane problémem

,
Když se neexistující problém stane problémem
Zdroj: Mladá fronta

Populisté paralyzují chod států napříč Evropou ve stále větší míře. Například rakouský vicekancléř Strache řeší už několik let zanedbatelnou pracovní migraci z Česka. I v Česku však máme řadu podobných expertů.

Kdo zavítal na jaře 2011 do Vídně, nemohl si nevšimnout plakátků rakouské strany Svobodných FPÖ. Pravicoví populisté strašili před hordami levné pracovní síly z Maďarska, Polska, Slovenska i České republiky, které jsou připraveny vtrhnout do Rakous a z rodilých Rakušanů udělat nezaměstnané.

Prvního května totiž končila veškerá pracovní omezení pro občany nových zemí EU a navzdory tomu, že oficiální prognózy žádnou hromadnou migraci neočekávaly, podle FPÖ stály na hranici stovky tisíc Čechů ochotných pracovat v Rakousku za almužnu.

Nestalo se samozřejmě nic a vše se ukázalo jako další z bludů Svobodných. V čele strany stál už tehdy Heinz Christian Strache, který se mezitím vypracoval na rakouského vicekancléře a FPÖ si získala za hranicemi vlivné sympatizanty v osobách Václava Klause a Miloše Zemana.

Ani po letech se však Strache svého klamu nevzdal a nyní přichází opět s požadavkem na omezení volného pohybu pracovníků. Jelikož je však tehdejší teze při současné minimální nezaměstnanosti jen těžko obhajitelná, celý problém otočil. Údajně je prý potřeba chránit východ Evropy před odlivem intelektuálního potenciálu na Západ.


Přečtěte si také:

Na Sorose útočí politici i v Rakousku. Kancléř Kurz se miliardáře zastal

Plyn a staří Germáni. Rakouská vláda řeší nacistický zpěvník spolku Germania


Ponechme stranou, že odliv odborníků je stále relativně zanedbatelný, příčinou navíc nejsou otevřené hranice, ale hlavně neschopnost státu lékaře či zdravotní sestry adekvátně zaplatit. Především se však ukazuje, jak populisté nejen v Rakousku fungují a jakou zátěž pro demokracii představují.

Scénář je v podstatě vždy stejný. Vymyslet si problém, který podle veškerých ověřitelných faktů neexistuje, navrhnut řešení, které způsobí více komplikací než neexistující problém, a to pak vehementně a vytrvale prosazovat a blokovat tak řešení opravdu důležitých témat.

Příkladem z Česka z poslední doby může být nekončící snaha osekat protikuřácký zákon, který velké většině lidí nevadí a smířili se s ním hosté i hostinští. Nebo také jakési divadelní představení v Brně. O klíčové reformě penzijního systému jsme však naposledy slyšeli ze vlády Petra Nečase.

Populisté zde byli vždy, v poslední době se jim však daří paralyzovat chod států ve stále větší míře. Ze strany prezidentů i premiérů se jim výměnou za dočasný politický zisk dostává legitimity a zdánlivě malých ústupků. Stejně jako kancléř Sebastian Kurz tak i Andrej Babiš se však jednou budou divit, až bude potřeba po Strachem a Okamurovi uklidit.

Přečtěte si další komentáře Jana Brože:

Česká energetika bez šťávy

Nerozdělení ČEZ odsouvá dostavbu jaderných elektráren do oblasti fantasmagorie

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

Evropský úder řepce

Žadonit o výjimky se nevyplácí

Česko pohledem zvenku: korupci nahradil czexit

Šizený lančmít napáchal obrovské škody. Zákaz přichází pozdě