Učíme se škrtat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Učíme se škrtat

,
Učíme se škrtat

Kabinet pod vedením Andreje Babiše se dostal do zlomové situace. Až dosud mohlo vůdčí hnutí ANO díky ekonomickému boomu rozdávat nebo o tom alespoň hezky mluvit. Jenže při přípravě rozpočtu na rok 2020 se ukazuje, že musejí přijít na řadu škrty. Řeč je o 25 miliardách korun, které pomohou udržet schodek alespoň na 40 miliardách.

O peníze přijdou všechna ministerstva, nejvíce místní rozvoj, životní prostředí a doprava. Poprvé si tak ministři budou moci opravit heslo, se kterým s hnutím ANO do vlády šly: Ano, lépe už bylo.

Hnutí ANO vstoupilo do politiky v historicky nejlepší okamžik. Ještě na konci roku 2013 nebyla ekonomika v dobrém tempu a od té doby se jí daří jako málokdy předtím. Mohl tak přijít čas na sociální dárky, jako je laciné jízdné nebo zvyšování platů ve státní sféře, mluvilo se o levnější dani pro pivo, řezané květiny nebo obědech pro školáky zdarma. Teď se ministři učí novou disciplínu – říkat, proč se už nebude tolik rozdávat.

Pokud se nyní někdo ministrů na škrty ptá, odpovědi dávají jen velmi obecné a neochotně říkají, že budou hledat „provozní úspory“. Dobře ale musejí vědět, že 25 miliard na provozu svých úřadů neušetří, ani kdyby přestali topit a začali chodit do práce v teplých ponožkách.


Přečtěte si komentář: Zpomalujeme, jaký div

Makrooko Miroslava Zámečníka


Bude se muset sahat i k jiným řešením. Právě teď proto sedí jejich ekonomičtí experti nad tabulkami a přemýšlejí, co napsat do plánu úspor, který po kabinetu chce ministryně financí Alena Schillerová. Onen plán má být hotový do měsíce.

Ministři samozřejmě nechtějí sahat do investic, ale i tahle varianta přijde na řadu. Stejně jako zvyšování daní. Ministryně Schillerová mluví otevřeně o tom, že si lidé připlatí na alkoholu a cigaretách a zdanit se má více i hazard. Ministryně práce Jana Maláčová se zase obává, aby škrty neměly dopad na rodiny s dětmi, seniory nebo zdravotně postižené.

Skutečnost je taková, že hnutí ANO začala dohánět jeho vlastní politika, kterou prosazuje už několik let. Připomeňme výdaj šesti miliard ročně, které dá státní rozpočet za zlevněné jízdné důchodcům a studentům, výdaje na zvyšování důchodů (Andrej Babiš chce docílit průměrného starobního důchodu 15 tisíc korun) nebo tři miliardy za zrušení karenční doby.

V tomto roce podle odhadu růstu ekonomiky, který má k dispozici ministerstvo financí, nemá přijít žádná velká krize. Počítá se jen s oslabením tempa růstu, byť se číslo už několikrát upravovalo směrem dolů. Pro vládu by to mělo být varovným signálem, který zastaví její další bohorovné plány. Ovšem důvěra v zásadní obrat nemůže být velká. Daleko spíše jsou chystané škrty jen zprávou vlády o tom, že se dokáže podívat z okna.

Rozpočtový zázrak z Bruselu. Přebytek je důsledkem štědrého dárku

 Navrch huj. Ministryně financí Alena Schillerová chválí skvělý výběr daní. Že ale místo plánovaných 82,5 miliardy korun příjmů z programů EU přiteklo zhruba 119,4 miliardy, tím už se nechlubí.

Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta:

Doženu to kaštanama, váš Dan Ťok

Obchod roku: Nemocenská za úřednické vyhazovy

Ťok k vyhazovu krok

Reforma daní? Zapomeňte, vzkázal premiér

Vláda na kraji města

Děda Mráz je jen jeden

Dálnice politické smrti

Dneska platí Maláčová

Ohodnoťte tento článek
Diskuze