Skomírající jazyk? Rusky mluví stále méně lidí

Adam Štěpánek 21. dubna, 06:13  -  Adam Štěpánek
21. dubna, 06:13

Během posledních dvaceti let nepřišel žádný světový jazyk o tolik aktivních uživatelů jako ruština. Hlavním důvodem je stále narůstající národnostní uvědomění u států bývalého Sovětského svazu. Například Kazachstán se dokonce po několika desetiletích zbaví azbuky a vrátí se k užívání latinky.

Právě v Kazachstánu zažívá užívání ruštiny největší propad. V roce 1994 uváděla ještě třetina lidí, že doma mluví právě rusky. Z měření z loňského roku vyplývá, že se tento počet snížil na 20,7 procenta. Odklon od ruštiny potvrdil minulý týden prezident země Nursultan Nazarbajev. Rozhodl totiž o tom, že se Kazachstán zbaví azbuky, kterou přitom užíval od konce třicátých let minulého století. Znamená to návrat k latince. V příštím roce budou změněny školní osnovy, definitivně by pak azbuka měla být zrušena do roku 2025. „Je to spojeno s moderními technologiemi, s komunikacemi a zvláštnostmi vědy a vzdělávání v 21. století,“ odůvodnil Nazarbajev své rozhodnutí.

Podobný trend lze pozorovat i u dalších postsovětských zemí. Ruštinu jako svůj první jazyk uvádělo v roce 1994 přes 40 procent Lotyšů, dnes jich je už jen necelých třicet procent. O deset procentních bodů se její užívání propadlo i v Estonsku. Rusky mluvící menšiny oslabily také v Litvě, Ázerbajdžánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.

O deset procent oslabila ruština také na Ukrajině, která se stále potýká s krizí na Krymu. Protiruské nálady se rozprostírají v celé zemi a dochází k incidentům zaměřeným konkrétně proti ruštině. Například na začátku dubna zablokovala skupina desítek ukrajinských nacionalistů vstup do kyjevského kulturního institutu, kde měly probíhat testy z ruštiny. Na bránu před budovou dala řetěz, který po vyjednávání s policií odstranila, testování však bylo stejně zrušeno.


Proruští aktivisté přišli v Česku o svůj spolek. Čtěte více


Ruský vliv už prakticky vymizel z Gruzie, kde v současné době mluví rusky už pouhé jedno procento obyvatel. Velký vliv na to má i válečný konflikt ze srpna roku 2008, tzv. válka v Jižní Osetii. Tehdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili v návaznosti oznámil, že druhým jazykem Gruzie se místo ruštiny stane angličtina.

„Země pod sovětskou nadvládou po svém vymanění chtěly odstranit známky svého zajetí, včetně jazyka,“ odůvodňuje postupné slábnutí pozice ruštiny Chris Weafer z moskevské konzultantské skupiny Macro-Advisory, která se zaměřuje na země bývalého Sovětského svazu. „Zčásti to bylo i kvůli tomu, aby se distancovaly od ruského vlivu, kulturního a zvlášť politického. Bály se, že ruština by umožnila Moskvě a její propagandě ovlivňovat domácí agendu,“ dodal s tím, že taktikou některých takových zemí bylo i navázání politických aliancí se západními a asijskými zeměmi a nalákání investorů.

Jedinou zemí, která jde v tomto ohledu proti proudu, je Bělorusko. Pod dlouholetým vedením prezidenta Alexandra Lukašenka se stále více obrací směrem ke Kremlu. Patrné je to i na statistice: v roce 1994 uváděla ruštinu jako svůj primární jazyk polovina obyvatelstva, v současné době už 71 procent. „V Bělorusku nebyl takový nacionalismus,“ vysvětluje Charles Robertson z moskevské investiční banky Renaissance Capital. „Před rozchodem se Sovětským svazem nebyli nikdy nezávislí. Říká se jim bílí Rusové,“ dodává Robertson s tím, že Bělorusům se líbí například i relativně snadný přístup na ruský trh práce.


Soud OSN vyzval Moskvu, aby na Krymu zajistila výuku i v ukrajinštině


Opakem Lukašenka je dlouholetý vládce Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. Rozhodl totiž o tom, že se Kazachstán zbaví azbuky, kterou přitom užíval od konce třicátých let minulého století. Znamená to návrat k latince. V příštím roce budou změněny školní osnovy, definitivně by pak azbuka měla být zrušena do roku 2025. Je to spojeno s moderními technologiemi, s komunikacemi a zvláštnostmi vědy a vzdělávání v 21. století, odůvodnil Nazarbajev své rozhodnutí.

Dále čtěte:

Komentář: Hezky česky, hezky rusky

Český poslanec slavil na Krymu ruskou okupaci, Ukrajina protestuje

Ruská propaganda proniká do české sněmovny

Němčina pro uprchlíky stála deset miliard. Devět z deseti firem je stejně nechce


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít