Francie zná identitu útočníka. Nedělní volby pohlídá 50 tisíc policistů

21. dubna, 11:58 - čtk
21. dubna, 11:58

Francouzská policie vzala do vazby a vyslýchá tři lidi z blízkého okolí útočníka, který ve čtvrtek večer na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku zabil policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen. S odvoláním na nejmenované zdroje z francouzské justice to dnes uvedla místní média. Identita útočníka zatím nebyla zveřejněna.

„Identita útočníka je známa a byla ověřena,“ řekl před novináři prokurátor François Molins. S ohledem na vyšetřování ale odmítl totožnost útočníka odhalit. Podle belgického ministra vnitra šlo o Francouze.

K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Ta přes svou agenturu Amak vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník. Útočníkův pseudonym „Abu Yussef al-Belgiki (Belgičan abú Júsuf)“ naznačuje, že pocházel z Belgie, či v této zemi žil. Belgická prokuratura ale odmítla, že šlo o Belgičana.


Prezidentští kandidáti ruší mítingy.

Čtěte více.


„“Al-Belgiki znamená Belgičan, ale to je velice široký pojem,“ uvedl mluvčí belgické federální prokuratury. Podle něj neexistuje žádný důkaz, že útočník byl z Belgie.


O útoku čtěte více:

Při střelbě v Paříži zahynul policista


Policie v souvislosti s útokem prohledávala bydliště devětatřicetiletého Karima Cheurfiho v Chelles, uvedla agentura AP. List Le Parisien informoval, že Cheurfi byl v roce 2001 odsouzen za útok na policistu. Policejní zdroje také uvedly, že dotyčný byl letos v únoru zadržen kvůli podezření, že vyhrožoval policistům zabitím, kvůli nedostatku důkazů byl ale propuštěn.

Mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet dnes v rozhlase uvedl, že policie pátrá v souvislosti se čtvrtečním útokem v centru Paříže po druhém podezřelém, kterého identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady. Brandet následně agentuře AFP řekl, že hledaný muž se sám přihlásil na komisařství v Antverpách na severu Belgie. O této skutečnosti informovala také agentura Belga.

„Válka, která je proti nám vedena, je nemilosrdná a neúprosná. Každý chápe, že ji nemůžeme prohrát,“ řekla Le Penová. Tento boj je podle ní veden s cílem podřídit zemi totalitní ideologii. „Jména těchto nových obětí se zařazují na dlouhý seznam mučedníků terorismu,“ dodala kandidátka, která má bezpečnost za jednu ze svých priorit v předvolební kampani.

Francouzský premiér Bernard Cazeneuve zdůraznil, že nic nesmí narušit nedělní první kolo prezidentských voleb. Nad bezpečností má bdít více než 50 tisíc strážců zákona.

Macron vyzval k jednotě, Fillon chce změny v Schenghenu
Teroristé chtějí podle centristy Emmanuela Macrona narušit hlasování v nadcházejících prezidentských volbách. Macron, který je jejich favoritem, za hlavní politické úkoly do budoucna označil zajištění bezpečnosti občanů.

Macron také zkritizoval plány svých hlavních politických soupeřů, konzervativce Françoise Fillona i nacionalistky Marine Le Penové na odebírání občanství osobám odsouzeným k terorismu. Označil to za neúčinné opatření a politickou demagogii.

O odebírání občanství se pokoušel současný socialistický prezident François Hollande, Ústavní rada ale takový návrh zamítla jako porušení základního lidského práva. Nechala ale otázku otevřenou pro osoby s dvojím občanstvím.

Prezidentský kandidát francouzské tradiční pravice François Fillon připomněl svá dřívější slova o tom, že Francie čelí islámskému totalitarismu, který chce zničit její civilizaci.

Slíbil, že v zahraniční politice bude usilovat hlavně o zničení radikálního Islámského státu (IS), který se k čtvrtečnímu atentátu přihlásil. Slíbil zvýšení počtu míst ve vězeních a větší množství prostředků pro ozbrojené síly a ujišťoval, že hodlá vyjednat v Evropské unii změnu schengenské dohody s cílem zvýšit ostrahu francouzských hranic.

Čtěte dále:

Útok v Petrohradu: počet obětí vzrostl na 14

Německo po útoku v Dortmundu zadrželo podezřelého. Motivem prý nebyl terorismus

Uzbek útočící ve Stockholmu se přiznal k teroristickému činu


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít