Sníh odklidí hasiči i firmy

13. února 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
13. února 2006, 00:00

ÚKLID SNĚHU ZE STŘECH Minulý týden ukázal, že tíha sněhu může vážně poškodit střechy objektů. Na koho se můžete obrátit, pokud potřebujete sníh odstranit, jsme zjišťovali v redakčním testu. Odstraňováním sněhu ze střech se zabývají firmy věnující se výškovým pracím.

ÚKLID SNĚHU ZE STŘECH Minulý týden ukázal, že tíha sněhu může vážně poškodit střechy objektů. Na koho se můžete obrátit, pokud potřebujete sníh odstranit, jsme zjišťovali v redakčním testu.

 Firmy si na úklid sněhu ze střech najímají i horolezce.

Odstraňováním sněhu ze střech se zabývají firmy věnující se výškovým pracím. Některé z nich mají k dispozici zvedací plošiny, které umožňují odklidit sníh i ze střech, na které není možné se z různých důvodů jinak dostat.

Oslovili jsme několik náhodně vybraných firem. Při testování jsme uváděli modelovou situaci - úklid sněhu z rovné střechy čtyřpatrového domu. Všechny ceny uvádíme včetně daně z přidané hodnoty.

V NOUZI VOLEJTE HASIČE

Pokud už sníh na střeše budovy ohrožuje okolí, můžete se obrátit na hasiče. Ti vyhodnotí, zda je zásah nutný a na kolik vás vyjde. „Neexistuje žádná vyhláška, která by konkrétně nařizovala odstraňování sněhu ze střech. Ale každý majitel budovy je ze zákona povinen starat se o to, aby byl objekt bezpečný,“ říká Tomáš Hradil z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

Hasiči poskytují bezplatně takzvané záchranné práce. Dále provádějí likvidační práce, které už mohou být zpoplatněny. Poplatek je různě vysoký, podle toho jak operační středisko vyhodnotí závažnost situace.

Odstraňování sněhu ze střech v případě, že nehrozí akutní riziko, patří mezi práce pohotovostní. Ty nemají hasiči povinnost provádět, ale mohou, pokud to neohrozí jejich akceschopnost. „Většina hasičských sborů však odklízení sněhu ze střech v těchto případech neprovádí,“ vysvětlil Hradil.

POČET LIDÍ ZÁVISÍ NA SITUACI

V Praze jsme se obrátili na společnost A-climb, která na svých internetových stránkách nabízí mimo jiných výškových prací také odstraňování sněhových návějí a námraz ze střech. „Máme na tu práci horolezce, kteří jsou mimopražští. Za hodinu práce účtujeme 350 korun na jednoho člověka. Potřeba jsou minimálně dva lidi, aby se jistili,“ vysvětluje jeden ze zaměstnanců firmy. Vzhledem k tomu, že horolezci najímaní na tuto práci nejsou z Prahy, je třeba si odstranění sněhu objednat alespoň tři dny dopředu.

V Trutnově nabízí úklid sněhu ze střech společnost Oldřich Melichar - Klempířství. Práci provádějí zaměstnanci, kteří se na střeše pohybují pomocí lana. Pokud je sníh čerstvý a jde lehce odklidit, zaplatí zákazník 220 korun za hodinu. V případě, že je zapotřebí použít sněžnou frézu, vyjde hodina práce na 300 korun. Počet lidí potřebných pro tuto práci závisí na rozloze střechy. „Záleží na počtu zakázek. Pokud napadne velké množství sněhu, může se na nás obrátit větší množství zákazníků najednou. Letos jsme ale ještě sníh z žádné střechy neodklízeli. V každém případě jsme schopni sníh odstranit nejpozději do týdne, spíš ale dříve,“ říká majitel společnosti Oldřich Melichar. Firma nabízí i možnost uzavření smlouvy před zimní sezonou, na základě které bude střechu objektu průběžně udržovat.

KE SLOVU PŘIJDOU I ZVEDACÍ PLOŠINY

V Plzni nabízí odstraňování sněhu ze střech společnost CS Eko. Tato společnost používá k výškovým pracím zvedací plošiny. „Pokud by se jednalo o čtvrté poschodí, použili bychom pravděpodobně šestnáctimetrovou plošinu, která stojí na hodinu 650 korun. Dále by zákazník zaplatil 150 korun za hodinu práce člověka, který by sníh odstraňoval,“ tvrdí pracovník firmy. Společnost je podle něj ve většině případů schopná odstranit sníh v den, kdy se na ni zákazník obrátí. V Karlových Varech jsme kontaktovali společnost Turčín Extrém, která také používá k odstraňování sněhu ze střech zvedací plošiny. V našem případě by se prý jednalo o osmnáctimetrovou plošinu, která stojí na hodinu 600 korun. Za práci zaměstnance, který sníh odstraňuje, firma účtuje 150 korun na hodinu. Potřeba jsou minimálně dva lidi. „Záleží na tom, jak je střecha zanedbaná. Pokud je sníh namrzlý, může jeho odstranění trvat dlouho. Pokud se jedná o čerstvý sníh, může to být za dvě hodiny hotové,“ podotýká zaměstnanec společnosti.

V Ostravě se odstraňování sněhu ze střech věnuje společnost VTS Morava. Účtuje si přibližně 115 korun za metr čtvereční střechy. Záleží na tom, jestli chce zákazník střechu jen odlehčit, nebo úplně vyklidit. „Pokud je nemožné dostat se na střechu, vinou zasněžených střešních oken a podobně, používáme zvedací plošiny, ze kterých zaměstnanci vyčistí okraje střechy a pak tam nastoupí lidé,“ tvrdí jednatel firmy Dušan Kováč. Plošina by v našem případě vyšla na 600 korun na hodinu.

KOLIK STOJÍ ÚKLID SNĚHU

SpolečnostMěstoCena za člověka na hodinuCena za plošinu na hodinu
 A-climb Praha  350 Kč nenabízí
 Oldřich Melichar-Klempířství  Trutnov220-300 Kč nenabízí  
 CS Eko Plzeň150 Kč 650 Kč  
 Turčín Extrém Karlovy Vary150 Kč 600 Kč  
 VTS Morava Ostrava  115 Kč * 600 Kč 

*cena za metr čtvereční

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít