Prognóza: Objem vývozu ropy z USA může do 2020 vzrůst až čtyřnásobně

11. července, 09:25 - čtk
11. července, 09:25

Objem vývozu ropy ze Spojených států by mohl v příštích třech letech stoupnout čtyřnásobně, a byl by tak vyšší než vývoz většiny členských zemí ropného kartelu OPEC. Vyplývá to z prognózy vlivné konzultační skupiny PIRA Energy.

Vývoz ropy z USA by do roku 2020 měl dosáhnout 2,25 milionu barelů denně. Pro srovnání Kuvajt loni vyvezl 2,1 milionu barelů ropy denně a Nigérie 1,7 milionu barelů. Spojené státy loni vyvezly 520 tisíc barelů denně.

„Spojené státy se stanou jedním z deseti největších vývozců na světě,“ řekl šéf oddělení pro ropu PIRA Gary Ross. „Nejsou členy OPEC, nekontrolují produkci ve snaze udržet ceny nahoře.“

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu dohodli na snížení těžby, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, později však byla o devět měsíců prodloužena. USA se k dohodě nepřipojily.


Šéf Aramca varuje: Hrozí nedostatek ropy


Až do roku 2015 byl vývoz ropy ze Spojených států převážně zakázán. Prezident Barack Obama poté podepsal zákon, který 40 let trvající zákon zrušil. Od té doby proudí barely americké ropy na nové trhy, jako Evropa a Čína. Trumpova vláda přijala tento trend a snaží se prosadit svou vizi „energetické nadvlády“.

Zprávy PIRA jsou pozorně sledované řediteli energetických firem a investičními fondy. Ne všichni analytici jsou však tak optimističtí. IHS Markit očekává, že vývoz ropy z USA do roku 2020 stoupne na 1,4 milionu barelů denně. Vládní úřad pro energetické informace (EIA) nepředpokládá, že by vývoz překonal dva miliony barelů v nejbližším čtvrt století.

USA jsou také stále závislé na dovozu ropy. Loni nakupovaly 7,9 milionu barelů denně. Z polí v Texasu a v Severní Dakotě teče vysoce kvalitní, tzv. sladká ropa. Americké rafinerie jsou převážně uzpůsobené na těžší ropu a zatím nejsou příliš ochotné ke změně. Tato neshoda tak způsobila, že je upřednostňován vývoz domácí ropy a dováží se ropa ze zemí jako Kanada a Saúdská Arábie.

Přečtěte si také:

Odhady spotřeby ropy v roce 2040: Svět bude potřebovat více

Indie vyslyšela Trumpovu výzvu. Poprvé kupuje ropu v USA

Rusko podle dohody omezuje těžbu ropy. Ta letos poprvé klesla pod 11 milionů barelů denně


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít