Nákup auta: operativní leasing Čechy netáhne

 Miroslav Tryner 06. března, 11:24  -  try
06. března, 11:24

Operativní leasing není v Česku pro fyzické osoby tak atraktivní, jak by si automobilky a leasingové společnosti přály. Svůj příští vůz jím chtějí financovat pouhá dvě procenta Čechů.

Pouze každý sedmnáctý respondent v průzkumu společnosti STEM/MARK uvedl, že svůj současný automobil pořídil prostřednictvím operativního leasingu, a jen každý pětadvacátý o něm jako o možnosti financování svého příštího vozu uvažuje.

Z těch, kteří jsou rozhodnuti o způsobu financování příštího auta, chtějí operativní leasing využít pouze dva lidé ze sta. Financovat auto z úspor hodlá každý čtvrtý a úvěrem každý dvacátý respondent. Téměř třetina nemá jasno, jak bude pořízení svého dalšího automobilu financovat.

Obecné povědomí o operativním leasingu je rovněž relativně nízké. Dobrou informovanost, včetně přímé zkušenosti, deklaruje pouze 17 procent respondentů. Častěji jsou to muži, lidé v produktivním věku, vysokoškoláci a respondenti, kteří si plánují pořídit svůj příští automobil jako nový.

Jak budou Češi kupovat svůj další vůz

Pramen: STEM/MARK

Mezi nejčastěji zmiňované výhody operativního leasingu patří, že není třeba řešit prodej vozidla. A také skutečnost, že při opakovaném využití mohou lidé prakticky stále jezdit v podstatě novým autem. Naproti tomu hlavní bariérou operativního leasingu je fakt, že kupující nikdy nezíská automobil do osobního vlastnictví.

Negativní roli mohou hrát také zkušenosti a sdílené informace o tom, jak se může operativní leasing prodražit. Riziko mohou představovat uzavřené smlouvy, které si klient detailně neprostuduje. Nemalé prodražení se může skrývat v detailech o pojištění vozu nebo omezeném nájezdu kilometrů a způsobu úhrady při jeho překročení.

Řešíte havarijní pojištění?

Čtěte také:

Analytici: Trh s automobily letos naroste o 1,5 procenta

Auta kradou gangy s vyspělými technologiemi. Krádeží ale ubývá


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít