Komentář: Miliardářské dobro

 Páral 15. července, 06:01  -  Pavel Páral
15. července, 06:01

Rostoucí ochota těch nejbohatších pomáhat ostatním je signálem, že jsme normální zdravou a civilizovanou společností.

Češi jsou možná opravdu ty slavné Heydrichovy smějící se bestie, jimž nic není svaté, ale zároveň jsou to bestie s velkým srdcem. Jednotlivci a firmy darují na charitu a různé dobročinné účely ročně víc než sedm miliard korun. Dává se po desetikorunách prostřednictvím dárcovských esemesek i po milionech z kapes našich miliardářů, což má u nás mimochodem více než stoletou tradici a naši boháči si s těmi světovými v dobročinnosti nezadají, a proto se jim věnujeme i v článku o českých filantropech a v rozhovoru s Ivanou Tykač.

Někdy ta charita nevypadá úplně dobře. Například když je jistý multimiliardář přistižen s ukradenou dotací na Čapí hnízdo a rozhodne se velkoryse těch padesát milionů rozdat potřebným a za rok to zopakuje s „ušetřenými“ daněmi z výnosu korunových dluhopisů a vesele o tom referuje na facebooku a na twitteru, leckomu méně otrlému to zvedne žaludek.

Neveřejně, ale systematicky

Většina bohatých to má ale postavené trochu jinak. Pocit odpovědnosti a možná i vděčnosti vůči společnosti, která je nechala často pohádkově zbohatnout, projevují neveřejně, ale systematicky a obvykle velmi cíleně a s rozmyslem. Hodně nekonkrétní jsou naopak ve zveřejňování svých dobrých skutků a jejich adresátů, což je dáno jednak nezájmem těchto lidí o vlastní publicitu, ale ještě víc tím, že potřebných je stále mnoho a na všechny se ani z kapes miliardářů prostě dostat nemůže.

Čert ví, zda je to zdejším povětřím nasyceným odkazem slavného českého vlastence a donátora Hlávky, ale i současní boháči věnují asi nejvýznamnější díl své dobročinnosti na vzdělávání. A protože jsou to soutěživí kluci, přenáší se to i na tuto pro konkurenci netypickou půdu. Známá je například rivalita Kellnerovy školy v Babicích a PORG Martina a Lenky Romanových. Což má nakonec své pozitivní výsledky v tom, že kvalita vzdělání a úroveň absolventů obou škol je mimořádná.

Mimochodem tyto školy celkem úspěšně předvádějí směr, kterým by se české školství mělo ubírat, ale neubírá. Jde sice o elitní a přísně výběrová zařízení, nicméně snaha majitelů, aby metody výuky snesly mezinárodní srovnání, práce s pedagogy a postupy při jejich odměňování by mohly být inspirativní, kdyby česká školská politika nebyla tak fatálně vyschlým úhorem.

Profesionálně a efektivně

Ono je vůbec vidět, když neziskovou a bohulibou činnost dělá podnikatel, tedy profesionál zvyklý stanovit si konkrétní cíl a dosáhnout ho s co nejnižšími náklady. Tím samozřejmě nijak nesnižujeme zásluhy tisíců obětavých pracovníků neziskovek, bez jejichž nadšení a pracovitosti by pro mnoho potřebných lidí byl život o dost těžší, než je, města a obce byly šedivější a bez kultury i sportu. Dobročinnost je však dobré dělat nejen s dobrou vůlí, ale i s profesionálním přístupem.

Jasně si řekněme, že pomáhat bližnímu a podílet se na zvelebování země, ve které žiji, je normální a stejně normální je, že se na tom podílejí i ti nejbohatší. A to, že se tak děje ve stále rostoucí míře, je signálem, že jsme normální zdravou a civilizovanou společností.

Přečtěte si také:

Inovativní základní školy boří stereotypy

Společenská odpovědnost firem ovlivňuje lidi při jejich doporučování a rozhodování

Počítače vám to vrátí. Investice do technického vzdělání se vyplatí


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít