Ublížení na zdraví: platit budete, i když policie případ odloží - Euro.cz

Přihlášení

Ublížení na zdraví: platit budete, i když policie případ odloží

, try,
Ublížení na zdraví: platit budete, i když policie případ odloží
Zdroj: Mladá fronta

Způsobili jste někomu zdravotní újmu, která si vyžádala léčení či pracovní neschopnost, a bylo vám to prokázáno? Pak jdou náklady na léčení za vámi. Ale co když, policie, která případ šetří, na pokyn postiženého případ odloží? Má i přesto zdravotní pojišťovna právo chtít uhradit náklady na léčbu? Ano. Jedná se totiž o zaviněné protiprávní jednání, které s postupem policie nesouvisí.

Modelový příklad
Zdravotní pojišťovna po mně chce zaplatit náklady za léčbu mého bratra, kterého jsem při sporu fyzicky napadl a způsobil mu úraz. Napadení jsem přiznal, celá věc ale byla Policií ČR odložena, protože bratr s mým trestním stíháním jako osoby blízké nakonec nesouhlasil. Postupuje pojišťovna správně?

„Postup zdravotní pojišťovny je správný. Zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na hrazené zdravotní služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci.


Nehoda se zraněním? Platit můžete, i když máte povinné ručení

 dopravní nehoda (ilustrační foto)


Konkrétně jde o ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Poškozený je také pojištěný

Proč se případ neřeší ze zdravotního pojištění postiženého? Rozhodující je skutečnost, že jste úmyslně fyzicky napadli druhou osobu a způsobili jí přitom újmu na zdraví.

„Jedná se o zaviněné protiprávní jednání, kterým je opodstatněn nárok na náhradu škody zdravotní pojišťovny, to znamená na uhrazení nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v rámci případu,“ pokračuje mluvčí VZP.

Zdravotní pojišťovna má přitom nárok na kompletní finanční úhradu a může jít i o začně vysokou částku. Do nákladů na léčení jsou totiž zahrnovány veškeré náklady za léčbu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, které byly vynaloženy v souvislosti s poškozením zdraví.


Přečtěte si příklad, kdy budete platit, i když máte zdravotní pojištění:

Pracujete v zahraničí? Přijet na léčbu do Česka můžete, ale jen jako samoplátce

Ilustrační foto


Co zahrnuje odškodnění

Zahrnuje to nejen náklady ambulantního ošetření nebo hospitalizace, ale i náklady na léčiva, prostředky zdravotnické techniky, případně na dopravu, rehabilitační péči a další.

Samotný fakt, že trestní stíhání bylo Policií ČR odloženo z důvodu nesouhlasu poškozeného, nehraje v úhradě nákladů roli. Vyjadřuje pouze vůli zákonodárce trestně nepostihovat osobu, pokud k tomu nedá, i když jí bylo ublíženo na zdraví, souhlas.


Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Šanci máte do konce března, na další si počkáte

 Změna zdravotní pojišťovny, ilustrační foto


Srozumitelně řečeno, pro viníka to znamená dobrou i špatnou zprávu. Za napadení osoby nebude potrestán. Zavinil však ublížení na zdraví, zdravotní pojišťovna musela zaplatit zdravotní péči při ošetření a léčbě, a proto oprávněně požaduje náhradu škody.

Rozhodně se proto vyplatí požadovanou částku zdravotní pojišťovně uhradit. Pokud by se tak nestalo, bude úhrada vymáhána soudní cestou.

Čtěte také:

Kolik stálo vyšetření u lékaře? Zjistěte si, kolik za vás odvedla zdravotní pojišťovna!

V ČR je 100 tisíc osob, které dluží na zdravotním víc než 100 tisíc Kč! Nedluží i váš obchodní partner?

Změna pro OBZP: zdravotní pojištění se od ledna 2018 zvýší