Ruská církev chce vybudovat „pravoslavný Vatikán“. Projekt má stát 140 miliard rublů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ruská církev chce vybudovat „pravoslavný Vatikán“. Projekt má stát 140 miliard rublů

, čtk,
Ruská církev chce vybudovat „pravoslavný Vatikán“. Projekt má stát 140 miliard rublů

Ruská pravoslavná církev představila plány na výstavbu nového hlavního města pravoslaví, které se inspiruje Vatikánem. Předpokládaná cena mamutího projektu dosahuje 140 miliard rublů (asi 50 miliard korun), které by se měly z velké většiny platit z federálního rozpočtu.

Církevní hodnostáři vedou jednání s představiteli města Sergijev Posad o výstavbě metropole pravoslaví již od roku 2017. Město je sídlem Trojickosergijevské lávry, která je považována za duchovní centrum Ruské pravoslavné církve.

Plány obsažené v 300stránkovém dokumentu zahrnují vybudování církevního komplexu kolem kláštera, přičemž Vatikán, Jeruzalém a Mekku návrh zmiňuje jako svou inspiraci. Strategie vybízí k celkové přeměně města Sergijev Posad, které by se rozdělilo na rezidenční a administrativní čtvrti.

Starosta města Michail Tokarev odhadl, že náklady na projekt se budou pohybovat v rozmezí 120 a 140 miliard rublů. Církevní část by měla zahrnovat až třetinu středu města. Budou v ní muzea, kulturní centra, teologická knihovna, hotel, sídlo nejvyššího církevního soudu, zdravotnické středisko i mediální centrum. Projekt počítá i se stavbou dálnice, dopravního uzlu a letiště, které by umožnilo rozvoj turismu.


Turci otevřeli největší mešitu v zemi: vejde se do ní přes 60 tisíc lidí

 Mešita byla postavena na vrchu Çamlica v Istanbulu


„Koncept je učebnicovou ukázkou (…), jak na jednom místě sjednotit duchovní centrum, turismus a zájmy místních obyvatel,“ prohlásil Tokarev.

Vedení Moskevské oblasti nyní dokončuje schvalování jednotlivých položek. Konečné rozhodnutí však učiní federální vláda, která by se podle představ církevních představitelů měla na nákladech podílet zhruba z 90 procent.

Vedomosti srovnávají obrovské náklady projektu s dvouletým celonárodním programem na zlepšení života ve všech ruských městech, na který stát vyčlenil zhruba třetinovou částku – 50 miliard rublů (necelých 18 miliard korun).

Čtěte také:

Reakce na politickou krizi v Tbilisi: Putin zakázal ruským aerolinkám létat do Gruzie

Rusko krade suroviny, od carských časů se nic nezměnilo, tvrdí Ukrajina

Ruská realita: polovina obyvatel má jen na jídlo a ošacení, zadlužení roste

Ohodnoťte tento článek
Diskuze