Ruská realita: polovina obyvatel má jen na jídlo a ošacení, zadlužení roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ruská realita: polovina obyvatel má jen na jídlo a ošacení, zadlužení roste

, čtk, red,
Ruská realita: polovina obyvatel má jen na jídlo a ošacení, zadlužení roste
Zdroj: Profimedia.cz

Skoro polovině ruských rodin stačí výdělek pouze na jídlo a ošacení, zboží dlouhodobější spotřeby si dopřát nemohou. Koupit vše, co považují za potřebné, si může dovolit jen 3,2 procenta lidí. Uvedl to dnes podnikatelský list RBK.

Z výzkumu ruského statistického úřadu Rosstat rovněž vyplynulo, že zboží dlouhodobé spotřeby si nemůže dopřát šest z deseti dotázaných mladých rodin. Stejný problém má i téměř stejné množství penzistů, kteří si nepřivydělávají.

Kromě toho 15 procent rodin uvedlo, že jim peníze stačí jenom na jídlo. Pořízení oblečení a zaplacení nákladů na bydlení už představují problém. Nejvíce takových rodin – plných 100 procent – je v Jamaloněneckém autonomním okruhu, v Novosibirské oblasti (41,3 procenta) a v Orlovské oblasti (39 procent).

Necelé jedno procento rodin (0,7 procenta) pak tvrdilo, že nemá dost peněz ani na jídlo. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že si ruské rodiny čím dál častěji půjčují.


Přečtěte si:

Norští biologové obvinili Rusko, že využívá velryby pro vojenské účely


RBK připomněl, že Rusové si ke konci loňského roku uložili nejmenší díl příjmů na úspory za posledních 20 let, jen 3,7 procenta příjmů. „Šetříme jako v 90. letech,“ poznamenal deník. „Horší byl tento ukazatel jen v roce 1998, kdy na úspory připadalo 2,5 procenta příjmů,“ dodal.

V dubnovém průzkumu sociologického střediska Levada dvě třetiny domácností tvrdily, že žádné úspory nemají.

Dluhy vůči bankám loni vzrostly o více než 22 procent na 14,9 bilionu rublů (5,3 bilionu korun), což je největší růst od roku 2013.

Podíl Rusů, kteří šetří na jídle, se během posledního roku zvýšil na 24 procent, podotkl deník Kommersant s odvoláním na dnes zveřejněné poznatky sociologů ze střediska Romir. Připomněl dubnovou zpráva Rosstatu z 60 tisíc domácností, podle které si 35 procent ruských rodin nemůže dopřát dva páry sezonní obuvi pro každého člena a čtvrtina si nemůže dovolit zvát k sobě hosty na rodinné oslavy. Tyto údaje tehdy šokovaly mluvčího Kremlu. Aktuální výzkum se opírá o údaje ze 48 tisíc domácností.

Čtěte také:

Důvěra Rusů v Putina je na historickém minimu, píší deníky

Lavrov a Pompeo se dohodli na krocích k normalizaci vztahů

Zeman: Za Putinova agenta mě označují naprostí idioti

Pozor na Rusko. Zelení varují východní státy EU před Rosatomem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze