Oběťmi exploze při testu ruské rakety byli zaměstnanci jaderného ústavu. Budou posmrtně vyznamenáni - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Oběťmi exploze při testu ruské rakety byli zaměstnanci jaderného ústavu. Budou posmrtně vyznamenáni

, čtk,
Oběťmi exploze při testu ruské rakety byli zaměstnanci jaderného ústavu. Budou posmrtně vyznamenáni
Zdroj: ČTK

Ruské úřady dnes označily za národní hrdiny pět mužů, kteří minulý týden zahynuli při explozi na vojenské střelnici na severu země při testu balistické rakety. Podle médií šlo o zaměstnance Ruského federálního jaderného střediska ve městě Sarově, které leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy. Oběti exploze budou posmrtně vyznamenány.

„Byla to elita sarovského střediska. Pracovali na testu v neuvěřitelně obtížných podmínkách,“ řekl novinářům generální ředitel sarovského ústavu Valentin Kosťukov. „Byl to úkol celostátního významu,“ řekl bez dalších podrobností. V Sarově byl dnes vyhlášen dvoudenní smutek. Ústav zároveň zveřejnil jména zemřelých, jimiž byli Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Ruské úřady pečlivě dávkují informace o okolnostech záhadné exploze, jejíž příčinou může podle západních expertů být test rakety na jaderný pohon. Úřední zpráva atomové agentury Rosatom se o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“. Informace o zvýšené radiaci v nedalekém Severodvinsku na webu vydržela 24 hodin, pak ji ruské úřady stáhly.


Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

 Petr Pavel


Hlavní výzkumník sarovského jaderného střediska Vjačeslav Solovjov dnes nicméně ruské regionální televizi řekl, že zaměstnanci jeho ústavu zahynuli „při výbuchu malého jaderného reaktoru“, který byl součástí „objektu vojenského určení“.

Prezident Vladimir Putin se při loňském projevu v ruském parlamentu pochlubil, že Rusko úspěšně vyzkoušelo nový typ balistické rakety na jaderný pohon. V projevu prezentoval i široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Raketa na jaderný pohon podle něj byla úspěšně otestována koncem roku 2017, má neomezený dolet a odolá všem současným i budoucím systémům protiraketové a protivzdušné obrany.

Přečtěte si také:

„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

Rychlá reakce na konec smlouvy INF: Pentagon chce v Asii rozmístit rakety

Američtí experti: Exploze ruské rakety může souviset s jadernou střelou