Megalomanská perla architektury: nové pekingské letiště začne fungovat v září - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Megalomanská perla architektury: nové pekingské letiště začne fungovat v září

,

Práce na druhém pekingském mezinárodním letišti Daxing skončily. První letadla tam mají přistát v září. Podle předpokladů v roce 2040 odbaví až 100 milionů cestujících. Daxing se tak má stát největším letištěm na světě.

Bohatnoucí střední třída živí leteckou dopravu v Číně. Do roku 2022 by se tak tamní trh mohl stát největším na světě, poznamenala agentura Bloomberg. Ostrému startu letiště bude předcházet řada testů, stavební práce jsou však již dokončeny. Nechybí ani železniční a silniční spojení. S centrem města Daxing propojí také linka metra.

„Nové letiště je projektem k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky,“ řekl Bloombergu analytik BOC International Holdings Ivan Zhou. „Daxing pomůže optimalizovat letový provoz z Pekingu a přiláká nové cestující,“ dodal Zhou. Podle oficiálních odhadů by dvě pekingská letiště měla odbavit na 170 milionů cestujících ročně.

Stavba trvala pět let a stála 80 miliard jüanů (asi 260 miliard korun). „Daxing je největším integrovaným dopravním uzlem na světě,“ nešetřil chválou stavbyvedoucí Guo Yanchi. Projekt terminálu pochází z dílny zesnulé architektky Zahy Hadid. Budova se díky svým 1,4 milionu metrů čtverečních řadí mezi největší dopravní terminály na světě.

Na letišti budou kromě čínských národních dopravců působit například aerolinky British Airways, FinAir nebo polské LOT Airlines.

Problémy Smartwings se kupí: zpožděné lety, odstavené boeingy, střet letadel

Dále čtěte:

Fronta na nebi: evropské letectví má za sebou rok výrazných zpoždění

Praha jako součást USA. Letiště se zajímá o americkou imigrační kontrolu

Na kterém letišti se nejlépe najíte? Za nejvyšší kvalitou musíte do Asie

Soud EU dal za pravdu pasažérům Českých aerolinií v kauze zpožděného letu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze