Kněz Halík obdržel nejvyšší německé vyznamenání - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kněz Halík obdržel nejvyšší německé vyznamenání

,
Kněz Halík obdržel nejvyšší německé vyznamenání

Prezident Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier udělil českému knězi, teologu a filozofu Tomáši Halíkovi nejvyšší německé státní vyznamenání za zásluhy o česko-německé smíření a dlouholetou angažovanost za spravedlivou občanskou společnost a dialog mezi národy a náboženstvími.

Halík konkrétně obdržel Kříž za zásluhy 1. třidy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Vyznamenání si převezme příští týden v pondělí, přesně 41 let poté, kdy byl v Erfurtu, bývalé NDR, vysvěcen tajně na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu.

Halík obdržel již dříve (v roce 2012) podobné státní vyznamenání od prezidenta Polské republiky Bronisław Komorowského – Rytířský kříž řádu za zásluhy Polské republiky za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.

„Vážím si těchto významných projevů uznání od hlav sousedních států především proto, že tak mohu reprezentovat dobré jméno České republiky ve světě,“ uvedl Halík.

Prezident Spolkové republiky Německo podle něj ocenil zejména jeho aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejším NDR, Halíkovu účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany, který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a také jeho účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu.

Čtěte o letošních laureátech Nobelovy ceny:

Nobelova cena za chemii za vývoj lithium-iontových baterií. Jednomu z laureátů je 97 let

Nobelovu cenu za fyziku získali Američan a dva Švýcaři za výzkum evoluce vesmíru

Nobelovu cenu za medicínu získali dva Američané a Brit za výzkum vnímání hladiny kyslíku u buněk

Nobelovy ceny za literaturu získala Olga Tokarczuková a Peter Handke

Ohodnoťte tento článek
Diskuze