Vždycky jsem auto vlastnil, další si nejspíš pronajmu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vždycky jsem auto vlastnil, další si nejspíš pronajmu

Driveto,
Vždycky jsem auto vlastnil, další si nejspíš pronajmu
Zdroj: Driveto

Děda i táta měli svá auta, pečlivě se o ně starali a vydržela jim řadu let. Když si kupovali nový vůz, byla to životní událost. Táta si pořídil nové auto asi třikrát za život. Děda dvakrát. Vždycky na to padla ohromná část jejich úspor.

Hodně toho z nich mám ještě v sobě, například potřebu auto vlastnit. Ale mění se to. Auto je dnes už spíš praktická věc a existuje spousta nových možností, jak si ho pořídit. Máme doma dvě auta, která nám dobře fungují už řadu let, ale nejpozději do roka jedno určitě doslouží. Proto poprvé v životě zvažuju dlouhodobý pronájem. Nejsem zatím definitivně pro, ale láká mě čím dál víc.

Ještě se rozhoduji mezi Škodou Fabií Combi nebo VW Passatem Variant a lavíruju mezi tím, že bych si koupil pár let staré auto třeba v Německu. To na první pohled vychází výhodně a když má člověk kliku na dobrý vůz, může to být skvělá cesta. Jenže mám i kamaráda, který pak do takového auta musel ještě hodně investovat a měl s ním dost starostí. A nechci auto, které bude několikrát ročně v servisu, potřebuji ho používat. Nový vůz kupovat neplánuju, to mi přijde jako zbytečně velká investice, protože hned po koupi auto ztratí část ceny.

Měsíční pronájem na první pohled sice taky stojí relativně dost peněz, ale můžu ho platit průběžně, takže to tolik nebolí. Navíc je v pravidelné platbě zahrnuto komplet vše – zimní pneumatiky, servis i pojištění. Škoda Fabia se takto dá pořídit už za 5 090 Kč a VW Passat kombi za 9 900 Kč měsíčně bez DPH.  Když navíc třeba zjistím, že mi auto nevyhovuje, můžu ho klidně za pár měsíců bez pokuty vrátit. Proto bych volil Driveto Klub, který je flexibilní a umožňuje pronájem kdykoli ukončit. Taky se mi líbí, že nebudu muset vydat velkou sumu najednou. A že u Driveto Klubu je v ceně opravdu vše, co s používáním auta souvisí.

Dlouhodobý pronájem mě láká i proto, že podnikám. Můžu si tak pořídit auto za cenu bez DPH a dát si vše do nákladů. Předem budu přesně vědět, kolik mě vůz bude stát.

Jako nevýhodu vnímám, že musím dopředu zvolit maximální limit počtu najetých kilometrů. To je ale nejspíš jen psychologická záležitost, protože s žádným autem jsem zatím nikdy nenajel víc 20 000 kilometrů ročně, takže bych se do limitu měl bez potíží vejít.

A hlavně si říkám, že nic není definitivní. Rok dva si to můžu vyzkoušet a pak si klidně nějaké auto koupit, kdyby mi pronájem nevyhovoval. Vlastně by bylo fajn to někdy v životě zkusit jinak, než jsem zatím ve svých 43 letech zvyklý.

Vždycky jsem auto vlastnil, další si nejspíš pronajmu
1.5 (29.41%) 34 hlasování
Diskuze