Letiště Praha chce být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Vyjednává o nákupu stoprocentně zelené elektřiny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Letiště Praha chce být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Vyjednává o nákupu stoprocentně zelené elektřiny

, čtk,
Letiště Praha chce být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Vyjednává o nákupu stoprocentně zelené elektřiny
Zdroj: Valley-c, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Letiště Praha chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy nejvyššího, čtvrtého stupně ACA (Airport Carbon Accreditation). Toho mohou letiště dosáhnout tím, že kompenzují zbylé emise CO2, které již vlastními opatřeními snížit nemohou, a to nákupem opatření třetích stran, tzv. offsetových projektů. Letos Letiště Praha opět obhájilo třetí úroveň certifikace ACA, poprvé ji dosáhlo v roce 2016.

„Pražské letiště se řadí mezi 16 evropských letišť, která se zavázala nejen snižovat svoji uhlíkovou stopu ze samotného provozu, ale do tohoto úsilí zapojuje i partnery. Těmi jsou letecké společnosti, poskytovatelé handlingových či cateringových služeb, uživatelé pozemní dopravy a další partneři,“ uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Letiště Praha, provozovatel Letiště Václava Havla Praha, je zapojeno do iniciativy ACA, která nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy, od roku 2009. Dosažení uhlíkové neutrality na letištích je bez offsetových projektů velice složité. Nákupem offsetů jsou podporovány takové projekty, které vedou k zachycení skleníkových plynů či k prevenci jejich vzniku. Úsilí o neutrální emise oxidu uhličitého totiž znamená snahu snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou oxid uhličitý vstřebat.

Mělo by se Letiště Praha snažit dosáhnout uhlíkové neutrality?

Letiště Praha však chce nejdříve snížit emise CO2 vlastními opatřeními, a proto s investicí, zejména do offsetů, podle mluvčího ještě vyčkává. Firma letos vyjednává o nákupu stoprocentně zelené elektřiny, která podle ředitelky Ochrany životního prostředí Letiště Praha Soni Hykyšové pomůže nejpozději do roku 2025 snížit uhlíkovou stopu letiště o 60 procent ve srovnání s rokem 2009, kdy se s měřením začalo.

Pražské letiště odbavilo v prvních deseti měsících letošního roku celkem 15,2 milionu cestujících, což je meziročně o více než šest procent více. Počet cestujících se na pražském letišti každoročně zvyšuje od roku 2013. Letiště je v současnosti už na hraně své maximální kapacity. Do budoucna proto plánuje rozsáhlé investice za desítky miliard korun.

Dále čtěte:

Pražské letiště chce do roku 2028 rozšířit druhý terminál za 16 miliard korun

Výkres za 40 miliard. Plán stavby trati na letiště je hotov a zásadně změní tvář Prahy

Letiště Praha zlepšilo svůj rating na velmi kvalitní se stabilním výhledem

Fronta na nebi: evropské letectví má za sebou rok výrazných zpoždění

Zakažte byznysjety, škodí jako půl milionu aut, vyzývá britský think tank

Jedna raketa škodí jako 400 letů přes Atlantik. Studie varuje před dopady vesmírného turismu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze