Zákaz dvojí kvality by měl být u veškerého zboží, říká ministr průmyslu Havlíček - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zákaz dvojí kvality by měl být u veškerého zboží, říká ministr průmyslu Havlíček

, čtk,
Zákaz dvojí kvality by měl být u veškerého zboží, říká ministr průmyslu Havlíček
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Stát by měl v budoucnu zakázat prodej veškerého zboží, které se bude nabízet s rozdílnou kvalitou ve stejném obale. Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh novely zákona, kterým se připojí k návrhu ministerstva zemědělství, jež chce tuto praktiku zakázat u prodeje potravin pod pokutou 50 milionů korun. Výše pokuty, která bude u zbytku zboží, zatím není vyjednaná, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s obchodními řetězci dodal, že zatím není v silách České republiky donutit nadnárodní výrobce, aby dodávali na všechny evropské trhy stejné zboží.

Je hrozba pokuty dostatečným opatřením v problematice dvojí kvality potravin?

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) minulý týden informoval o tom, že jeho úřad předloží novelu zákona o potravinách, podle níž bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny dodávané na trh v jiném členském státě, pokud budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Nyní by měly podle Babiše předložit legislativní návrhy i samy obchodní řetězce k novele, kterou bude předkládat Havlíčkův resort. Oba návrhy by se tak měly projednávat najednou. Další schůzku se zástupci řetězců už nad konkrétní legislativní úpravou by chtěl mít Babiš zhruba do deseti dnů.

Předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev, provozujícího obchody pod značkou COOP, Pavel Březina se však obává toho, že nová legislativa nepřinese represe výrobcům, kteří zboží různé kvality produkují, ale jenom obchodníkům, kteří budou muset porovnávat tuzemské a zahraniční zboží. „Z pohledu venkovského maloobchodu považuji za zcela nesmyslné, aby odpovědnost za kvalitu zboží nesl výhradně obchodník. Představme si malou vesnickou prodejnu paní Horáčkové, která by měla nést odpovědnost za to, že třeba Coca-Cola dodala do jejího koloniálu nápoj s umělým sladidlem místo cukru,“ uvedl Březina.

Podle Havlíčka navíc ministerstvo zvažuje novelizaci zákona o významné tržní síle, přikázalo by se jí lokálním distributorům, aby dovolili nákup zboží českým obchodníkům i u svých mateřských společností v zahraničí.


Český potravinový zmar: nejlevnější točeňák, zelí i rybí prsty kupujte u sousedů


Zástupci řetězců dnes přišli na jednání s výzvou, ve které mimo jiné uvádějí, že by si přáli ještě větší změny evropské legislativy. Mimo jiné chtějí připravit návrh povinnosti pro všechny výrobce, aby museli zveřejňovat na digitální celoevropské platformě složení všech verzí svých výrobků. „Taková databáze umožní jednoduchou veřejnou kontrolu toho, které potravinářské či drogistické koncerny vyrábějí různé verze jedné značky, a bude možno porovnat, zda občané střední a východní Evropy mají k dispozici stejně kvalitní výrobky jako zákazníci v západní Evropě,“ navrhují obchodníci.

Česko těmito kroky reaguje na hlasování europarlamentu. Poslanci schválili v polovině dubna směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v on-line prostředí. K požadovanému zákazu dvojí kvality výrobků ale nevede, což čeští europoslanci kritizovali.

Přečtěte si také:

Dobrý byznys: falšování olivového oleje vynáší stejně jako drogy

Salámy a párky jsou nejčastěji šizeným zbožím v Česku. Nevyhovuje až pětina

Dieta podle Schulze: méně cukrů, tuků a soli. Jako za NDR, reagují výrobci

Dvojí kvalita potravin: blíží se její konec, nebo legalizace?

Ohodnoťte tento článek
Diskuze