Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Nord Stream 2, ilustrační foto
Nord Stream 2, ilustrační foto
Autor: nord-stream2.com

USA nemají co mluvit do projektu plynovodu Nord Stream 2, prohlásil Zeman

28. května, 14:49 - čtk
 Nord Stream 2, ilustrační foto
Nord Stream 2, ilustrační foto
Autor: nord-stream2.com
28. května, 14:49

Prezident Miloš Zeman nevidí důvod, proč by se Spojené státy měly vyjadřovat k plynovodu Nord Stream 2. Reagoval tak na chystané schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu. Plynovod vedoucí z Ruska do Německa se setkává se silnou kritikou USA a části evropských zemí kvůli obavě z větší závislosti Evropské unie na Rusku. Podle Zemanovy analýzy je projekt pro Česko ekonomicky výhodný.

„Vůbec nevidím důvod, proč by se 'velký bratr' za oceánem měl vyjadřovat k tomu, zda plynovod má nebo nemá sloužit svému účelu,“ řekl Zeman na Žofínském fóru na téma Národní zájem České republiky. Na projektu se podle něj dohodlo Německo a Rusko a ostatní jim do toho nemají co mluvit.

Česko je chudé na energetické suroviny a plyn musí dovážet. „Máme dvě varianty - buď dovážet ze zámoří zkapalněný zemní plyn, nebo ho dovážet z druhé strany zeměkoule v nezkapalněné podobě. Problém je v tom, že ten zkapalněný je minimálně o 30 procent dražší než ten nezkapalněný. (…) Cenový rozdíl je příliš velký, než aby se dal přehlédnout,“ řekl Zeman.

Schválení amerického zákona, který restrikce obsahuje, lze podle nedávného vyjádření ministra energetiky USA Ricka Perryho čekat v brzké budoucnosti. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dal ale v reakci najevo, že tento krok Washingtonu Kremlu velké starosti nedělá.

Proj