Stovky ruských vědců žádají zastavení represí v Moskvě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stovky ruských vědců žádají zastavení represí v Moskvě

, čtk,

Víc než 500 ruských vědců působících doma i v cizině v otevřeném dopisu protestovalo proti postupu ruské justice a bezpečnostních složek proti demonstrantům v Moskvě. Dopis zveřejnil ruský vědecký čtrnáctideník Troickij variant. Vědci vyzvali ruské úřady, aby zastavily represe proti lidem, kteří si stěžují na volební manipulace úřadů, jež mají zablokovat účast opozičních kandidátů v komunálních volbách.

Od konce července se v Moskvě každý víkend scházejí lidé protestující proti postupu městské volební komise, která z odkazem na údajné formální nedostatky znemožnila účast opozičních kandidátů v zářijových volbách do městského zastupitelstva. Účast v některých demonstracích, které jsou z velké části nepovolené, dosahovala až desítek tisíc lidí. Dva tisíce protestujících policie krátce zadržela, několik jich ale ve vazbě čeká na soud s možným trestem až 15 let vězení.

Vědci v otevřeném dopisu uvádějí, že jsou trestním stíháním demonstrantů rozhořčeni. Upozorňují, že s jejich vědeckou dráhou je „neslučitelná vědomá lež a pronásledování jinak smýšlejících lidí“. Podle signatářů dopisu je důvodem demonstrací „otevřený podvod a zjevné machinace při registraci kandidátů“.

„Rusko se snaží zopakovat ty nejhorší stránky svých dějin,“ řekl médiím historik Ivan Kurilla, který dopis podepsal. Moskevský rozhlas oznámil, že obdobný dopis jako vědci vydala i skupina ruských politologů.

Vědecká komunita má v Rusku tradičně vysokou prestiž a otevřený dopis v zemi může mít ohlas, soudí někteří komentátoři. Úřady jsou znepokojeny i faktem, že velkou část demonstrantů tvoří mládež včetně příslušníků dorůstající generace, která prakticky celý svůj dosavadní život prožila v éře prezidenta Vladimira Putina.

Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

 Petr Pavel

Přečtěte si také:

„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let

Svět podle Trumpa: americký prezident nesnáší závazky a nerad se dvoří

Balistické zkoušky KLDR prý dohodu s USA neporušují. Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

Rychlá reakce na konec smlouvy INF: Pentagon chce v Asii rozmístit rakety

Ohodnoťte tento článek
Diskuze