Rakousko blokuje 40 miliard na výzkum jádra v EU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rakousko blokuje 40 miliard na výzkum jádra v EU

,

Rakousko a Lucembursko kategoricky odmítají financovat rozvoj jaderné energetiky v EU. Zablokovaly 1,6 miliardy eur (41 miliard korun), jež měly jít na výzkum jádra v rámci agentury Euratom.

Spor o budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii trvá. Rakousko společně s Lucemburskem zablokovaly schválení programu společné agentury Euratom. To mimo jiné znamená, že je pozastaveno financování výzkumu jádra, včetně lékařských účelů, na dalších pět let ve výši 1,6 miliardy eur. Informoval o tom rakouský deník Der Kurier.

Považujete jadernou energetiku za bezpečnou?

„Jaderná energie není čistou, bezpečnou a udržitelnou formou výroby energie. Proto rozhodně nepřispívá k ochraně klimatu,“ prohlásila rakouská ministryně pro školství a vědu Iris Rauskalaová v Bruselu. Odpůrci jádra naráží zejména na nesouhlasný postoj Francie, která prosazuje jádro jako zdroj šetrný ke klimatu, protože neprodukuje skleníkové plyny.

Odpor k jádru neskrývají ani zástupci zelených stran v Evropském parlamentu. I když parlament souhlasil s vyhlášením klimatické nouze, zelení poslanci kritizují to, že jedním z opatření boje s oteplováním je i podpora jaderné energetiky.

Hlasovali proti textu rezoluce, že jádro může přispět k realizaci cílů ochrany klimatu. „Prvně v historii by měly jít velké sumy peněz z fondů EU do klasické jaderné energetiky,“ zlobí se německý europoslanec Zelených Sven Giegold.


Zdeněk Tůma: Zatím se neříká, které země jsou ty špinavé

Zdeněk Tůma


V debatě o udržitelnosti se jedná o miliardy eur. Pokud by k udržitelným zdrojům patřilo i jádro, mělo by otevřenu cestu k financování z evropských fondů.

Důležitý je i postoj Evropské investiční banky. Její ředitel Werner Hoyer uvedl, že po roce 2022 už banka nebude financovat fosilní projekty využívající uhlí. „Nedoporučoval bych bance, aby investovala do jaderných technologií. Mezi členskými zeměmi EU je toto téma toxické,“ varoval Hoyer.

Dále čtěte:

Raději plyn než jádro. Německo a Itálie tlačí na výjimku, aby východní Evropa nestavěla reaktory

Výstavba větrných turbín v Německu vázne. Ministři se hádají, kdo za to může

Větrné turbíny mohou vyrobit mnohem více elektřiny, než lidstvo spotřebuje

Němci rozebírají 22 reaktorů. Na největším jaderném šrotišti světa vzniká nový byznys

Demolice jaderné elektrárny, ilustrační foto