Za čistou Mallorku: Baleáry se chtějí zbavit spalovacích motorů a emisí

23. února, 06:26  -  frn
23. února, 06:26

Baleárské ostrovy, mezi které patří Ibiza, Mallorca, Menorca a Formentera, se mají do pár let změnit v zelené ostrovy bez aut se spalovacími motory. Bez naftových motorů v roce 2025, bez benzínových do roku 2035. Autonomní vládě se nelíbí ani modernizace uhelné elektrárny na Mallorce. Místní vláda spolupracuje na vlastní energetické politice s Katalánskem a nebojí se sporu s centrální vládou v Madridu.

Energie pouze z obnovitelných zdrojů a žádná auta se spalovacím motorem. To je cíl zeleného manifestu autonomních ostrovů ve Středozemním moři, kam rádi jezdí i čeští turisté.

Místní socialisticko-zelená koalice hodlá mít bezemisní ostrovy do roku 2050 a to bez ohledu, co si o tom myslí centrální španělská vláda v Madridu. Automobily s dieselovými motory budou mít od roku 2025 zákaz vjezdu, o deset let později, v roce 2035, to má platit i pro vozy s benzínovým motorem.

Stará auta místních obyvatel, jež jezdí na ostrovech, budou moci dosloužit. Do roku 2050 by měly jezdit na ostrovech v západním Středomoří pouze elektromobily, oznámil mluvčí autonomní vlády. Hlavním cílem je ochránit ostrovy před dopady klimatických změn.

Ostrovy. Ideální místo pro změny

V roce 2025 by mělo být veškeré pouliční osvětlení osázeno pouze úspornými LED diodami. Vláda chce také budovat solární panely na veřejných budovách a nepoužívat uhelné elektrárny.

Prezidentka autonomní vlády Francina Armengolová uvedla, že ostrovy jsou ideálním místem pro zavedení elektromobiliy a využívání energie z obnovitelných zdrojů. „Jsme si vědomi toho, že opatření budou vyžadovat úsilí ze strany veřejného i soukromého sektoru,“ dodala.

Joan Groizard, který je v autonomní vládě odpovědný za energii a klimatické změny, připustil, že tento krok může vést ke konfrontaci s vládou v Madridu. „Živě diskutujeme o tom, co regiony mohou dělat a co ne, pečlivě zkoumáme právní dopady,“ řekl britskému deníku The Guardian.

„Nemůžeme sami ratifikovat Pařížskou dohodu, ale můžeme se rozhodnout, že ji budeme dodržovat,“ zdůraznil. Klimatické změny již nyní mají velký dopad na obyvatele ostrovů, například nedostatek pitné vody zdražuje její cenu, ostrovy trpí suchem a požáry. Teplejší moře má vliv na místní mořské ekosystémy, vyskytuje se více medúz.


Den nula se blíží:

Kapskému Městu dojde za tři měsíce voda


Spor s centrální vládou se povede o modernizaci uhelné elektrárny na Mallorce, která má stát 100 milionů eur, aby vyhovovala emisním limitům EU. Musí být hotovo do roku 2020. Pokud centrální vláda bude klimatický plán Baleár blokovat, autonomní vláda bude bojkotovat modernizaci elektrárny v Alcúdii, pohrozil Groizard.

Podobný spor má španělská vláda i s Katalánskem. Ústavní soud zrušil katalánskou energetickou legislativu.

Centrální úřady tvrdí, že ceny energie na ostrovech jsou dotovány všemi španělskými daňovými poplatníky, proto by měla být energetická politika v celé zemi jednotná. Baleárská vláda navrhuje, aby polovina uhelné elektrárny byla uzavřena v roce 2020, druhá v roce 2030.

Zelený poslanec v madridském parlamentu Juan López de Urale pohrozil, že spory o energetickou koncepci mohou vyvolat rebelii v dalších autonomních regionech Španělska, jako je Andalusie, Valencie, Kastilie-La Mancha a Katalánsko. „Španělská vláda se už nemůže schovávat,“ řekla ke sporům s premiérem Marianem Rajoyem katalánská ministryně životního prostředí Marta Subiràová.

Dále čtěte:

Blahodárný smog? Znečištěné ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování

Jaká bude správná teplota pro Zemi v roce 2100? Trumpův ekolog vyvolal pozdvižení

Brusel má plné zuby smradlavých měst. Vysvětlovat bude i ministr Brabec


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Hry pro příležitostné hráče