Šance potopit Dukovany: spor o belgické reaktory povzbudil rakouské Zelené - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šance potopit Dukovany: spor o belgické reaktory povzbudil rakouské Zelené

,

Soudní dvůr EU rozhodl, že prodloužení životnosti belgických reaktorů Doel 1 a 2 porušilo unijní pravidla, protože nezohlednilo dopady na životní prostředí EIA. Zelení politici v Rakousku upozorňují, že podobný osud by mohl potkat Dukovany či elektrárnu Krško ve Slovinsku. Rakouskou vládu vybízejí k podání žaloby i na tyto elektrárny. Belgické reaktory mohou být dočasně v provozu kvůli nedostatku energetických kapacit v zemi.

Rozhodnutí belgické vlády prodloužit o deset let životnost jaderných reaktorů, které měly původně skončit provoz v roce 2015, porušilo pravidla Evropské unie.

Soudní dvůr EU uvedl, že belgickému zákonu o prodloužení životnosti jaderných bloků chybělo požadované posouzení dopadů na životní prostředí. Reaktory mohou pokračovat dočasně v provozu v případě, že bude hrozit nebezpečí přerušení dodávek energie.

Toto rozhodnutí přivítali odpůrci jaderné energie v Rakousku. Připomínají podobnost s prodloužením životnosti elektráren Krško a Dukovany. „Tento zásadní rozsudek nám dává nové možnosti vystupovat proti stále nebezpečnějším zastaralým jaderným elektrárnám v našem sousedství,“ nechal se slyšet radní hornorakouské vlády Rudolf Anschober.


Temelín do roku 2060: ČEZ musí získat povolení k dalšími provozu Temelína


Vláda kancléřky Brigitte Bierleinové má podle Anschobera rychle podat stížnost k soudnímu dvoru na elektrárny Dukovany a Krško. Podle něj v obou případech vlády neučinily přeshraniční posouzení dopadů na životní prostředí podle EIA při prodloužení životnosti elektráren. Dukovany mohou vyrábět elektřinu do roku 2035.

Čtyři reaktory byly uváděny do provozu v letech 1985 až 1987 a původní životnost byla 30 let. Po modernizaci to může být 50 až 60 let. Premiér Andrej Babiš navrhl loni v říjnu prodloužení životnosti o dalších deset let. Modernizace reaktoru by vyšla na 20 miliard korun, což je desetkrát méně, než stavba nového zdroje.

Má být omezena životnost jaderných reaktorů na 40 let?

Právě tato taktika se nelíbí Anschoberovi. V případě belgických reaktorů jde o to, že jsou v blízkosti nizozemských hranic, a proto je třeba mít také přeshraniční posouzení vlivu na životní prostředí. Dukovany leží 40 kilometrů od rakouské hranice.

Zástupci regionů v Rakousku a Německu požadují po Bruselu, aby legislativně omezil prodlužování životnosti jaderných bloků v zemích EU. Po 40 letech by měly být jaderné zdroje odstaveny. V Evropě je ze 125 reaktorů 72 procent starších 31 let.

Jak probíhá výstavba jaderných bloků ve světě? Čtěte:

Debakl nového reaktoru Flamanville: vadné svary prodraží elektrárnu o další miliardu eur

Korejci nezvládají. Jadernou elektrárnu v emirátech stavějí se zpožděním

Čtěte také:

Malé reaktory, velká očekávání. Po zklamání s tradičními bloky může přijít jaderná renesance

Boj o dostavbu Dukovan přiostřuje. Korejci se dotahují na Rosatom

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát

Ohodnoťte tento článek
Diskuze