Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Česko má novou vládu. Zeman jmenoval Babišův kabinet

13. prosince 2017, 18:57 - čtk
13. prosince 2017, 18:57

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda se ještě dnes sejde na prvním jednání, Babiš poté polovinu ministrů uvede do úřadu. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve Sněmovně zajištěnou nemá. Novému premiérovi už poblahopřál předseda Evropské rady Donald Tusk.

Babiš zatím nemá ve Sněmovně domluvenou podporu. Po vyjednáváních se stranami chce dolní komoru o důvěru požádat 10. ledna. Zeman znovu potvrdil, že Babiše v případě neúspěchu kabinetu v dolní komoře jmenuje premiérem i podruhé.

Na stejných postech pokračují i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostali na starosti nový úřad. Šlechtová převzala obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii a spolu s Brabcem bude vicepremiérem.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.


Čtěte komentář Pavla Párala: Andrej z pavlače


Kabinet zatím jmenoval nového vedoucího Úřadu vlády, dosavadního ředitele analytického odboru prezidentské kanceláře Radka Augustina, a svou mluvčí, kterou se stala někdejší redaktorka České televize Barbora Peterová. Vláda také dala Babišovi mandát pro nadcházející evropský summit, na který odletí ve čtvrtek ráno.

Babiš po jmenování své vlády řekl, že požádá ve Sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna. Příští pondělí bude kabinet schvalovat programové prohlášení, které bude mít hotové do neděle. Následně má Babiš v plánu jednat s ostatními sněmovními stranami o možné podpoře. V minulosti prohlašoval, že právě programem je chce přesvědčit. Kabinet podle něj začne pracovat hned, nebude jen čekat na to, zda dostane důvěru.

K tomu vybídl ministry i Zeman, kabinet je podle něj od okamžiku jmenování plnohodnotný, ústava ho nijak neomezuje. Prezident konstatoval, že dodrží slib a Babiše případně jmenuje i podruhé. „A dám mu podstatně víc času na vyjednávání o podpoře menšinové nebo koaliční vlády,“ uvedl Zeman. Přál by si, aby v lednu Sněmovna Babišovu vládu v hlasování o důvěře podpořila, už dříve avizoval, že kvůli tomu před poslanci promluví.

Zeman doufá, že nejpozději při případném druhém pokusu již kabinet důvěru dostane. Některé strany podle něj podporu zvažují, ale chtějí se nechat přemlouvat právě až ve druhém kole. Jmenovat tyto strany však nechtěl, mohlo by to pro vyjednávání znamenat polibek smrti, konstatoval. Zároveň však připomněl, že vláda Mirka Topolánka byla v demisi od října 2006 do ledna 2007. „Prezident Klaus nechal vládnout vládu Mirka Topolánka bez důvěry čtyři nebo pět měsíců, někdy se máme řídit historickými analogiemi,“ řekl.

Babiš se s ministry sešel už brzy ráno u sídla hnutí ANO na pražském Chodově, odtud pak vyrazili autobusem do Lán. Společně při pietním aktu položili věnec ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Z Lán Babiš zamířil do Sněmovny na jednání jejího evropského výboru. Před čtvrteční cestou na evropský summit před poslanci odmítl trvalý přerozdělovací mechanismus imigrantů mezi členskými zeměmi EU.

Blahopřání od Tuska

Předseda Evropské rady Donald Tusk už novému premiérovi poblahopřál a uvedl, že se těší na spolupráci i na setkání ve čtvrtek na prosincovém summitu Evropské unie.

„Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ řekl někdejší polský premiér Tusk, který nyní mimo jiné předsedá unijním vrcholným schůzkám. S Babišem se ve čtvrtek před bruselským summitem sejde k dvoustrannému seznamovacímu jednání.

Vše podstatné o povolebním vývoji čtěte v rubrice Volby 2017:

Sněmovna schválila základní údaje rozpočtu. Schodek klesne na 50 miliard

Vláda odborníků

Vyřízeno k dennímu pořádku

Jaké ohrožení demokracie?Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž …
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Technologie
Prosincové záplatovací úterý přineslo řešení poškozeného Windows Media Playeru
Kdyby byly reklamy na chytré hodinky upřímné (video s CZ titulky)
LG má 17″ notebook s rozměry 15″ a hmotností 13″
Na Facebooku se letos nejvíce řešila témata spojená s Mezinárodním dnem žen
Ledecká, hokej a Freddie Mercury… Co dalšího Češi letos nejvíce googlili?
Hry pro příležitostné hráče