Outratův marný boj proti odvolání z čela rady ERÚ: soud zamítl jeho ústavní stížnost - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Outratův marný boj proti odvolání z čela rady ERÚ: soud zamítl jeho ústavní stížnost

, čtk,
Outratův marný boj proti odvolání z čela rady ERÚ: soud zamítl jeho ústavní stížnost
Zdroj: čtk

Bývalý předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata neuspěl s ústavní stížností proti svému odvolání. Soud ji odmítl jako nepřípustnou. Nejprve musí justice vyřešit paralelně podanou správní žalobu, pak lze případně ústavní stížnost podat znovu, plyne z usnesení publikovaného v databázi Ústavního soudu (ÚS).

Outrata konkrétně zpochybňuje usnesení vlády, která na konci července rozhodla, že ho ve funkci nahradí Vratislav Košťál. Outrata zůstal řadovým členem rady. Kromě správní žaloby podal také ústavní stížnost, což zdůvodnil tím, že nemá jistotu, zda justice žalobu neodmítne.

Outrata tvrdí, že byl odvolán z funkce předsedy rady v rozporu s energetickým zákonem. Rozhodnutí mu prý navíc nebylo řádně doručeno a neobsahovalo odůvodnění.

Ústavní soudci připomněli, že před podáním stížnosti je nutné vyčerpat všechny ostatní procesní prostředky. V tomto případě jde o správní žalobu.


Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka

 Jan Brož


„Nic nebrání tomu, aby stěžovatel po řádném vyčerpání všech prostředků ochrany podal novou ústavní stížnost, kterou bude kromě rozhodnutí vlády napadat i rozhodnutí soudů v jeho věci učiněná,“ stojí v usnesení pléna ÚS.

Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku loňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Rada ERÚ má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nemají všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

O ERÚ dále čtěte:

Elektřinu zdraží nejen dodavatelé. Regulační úřad navyšuje tarify za distribuci energie

ERÚ v nemilosti: Babišova vláda úřadu neschválila zprávu o činnosti a hospodaření

Pokus, který nevyšel. Rozhodování ERÚ je stále neprofesionální

Obžaloba: Vitásková jmenováním Vesecké porušila zákon a způsobila značné škody

Ohodnoťte tento článek
Diskuze