Elektřinu zdraží nejen dodavatelé. Regulační úřad navyšuje tarify za distribuci energie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Elektřinu zdraží nejen dodavatelé. Regulační úřad navyšuje tarify za distribuci energie

,
Elektřinu zdraží nejen dodavatelé. Regulační úřad navyšuje tarify za distribuci energie

Zdražení elektřiny od Nového roku bude ještě výraznější, než se na první pohled zdálo. Ke zvýšení tržní části ceny se totiž přidá i nárůst regulovaných cen distribuce energie. Jak web Euro.cz zjistil z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, distribuční tarify od ledna vzrostou s výjimkou Prahy o zhruba šest procent.

Nejvýraznější zdražení se odehraje v regionu připojeném k síti ČEZ Distribuce. Například u nejčastějšího tarifu pro domácnosti D02 dochází k nárůstu o 6,2 procenta na 1750,91 koruny za megawatthodinu. Domácnosti v síti E.ON Distribuce – tedy v jižních Čechách a na jihu Moravy – zaznamenají zdražení o 5,9 procenta na 1831,83 koruny za megawatthodinu.

Nejmírnější nárůst se týká Prahy – konkrétně o 1,6 procenta na 1669,72 koruny. Podobný procentní růst se týká i stálých měsíčních plateb za jističe.

Podle informací webu Euro.cz vyhrotilo schvalování návrhu už tak špatné vztahy mezi pěti členy Rady Energetického regulačního úřadu. Pod cenovým rozhodnutím jsou podepsáni jen tři – Vladimír Outrata, Jan Pokorný a Vladimír Vlk. Zbývající dva členové, Vratislav Košťál a Rostislav Krejcar, s nárůstem nesouhlasili a návrh odmítli podepsat.

Kvůli hádkám ve vedení ERÚ se nebude konat ani tradiční tisková konference v závěru listopadu, na které úřad změny v cenách tradičně vysvětloval.

Zvýšení ceny samotné (tzv. silové) elektřiny je dnes jistotou. ČEZ přiznal, že s platností od ledna zdraží v případě zákazníků, kteří nemají zafixovanou cenu, o osm procent. Jedná se o druhé zdražení za poslední rok, předchozí se odehrálo k 1. červnu. Během letošního roku navyšovala ceny také Pražská energetika i další velcí dodavatelé.

Dále čtěte:

Outratův marný boj proti odvolání z čela rady ERÚ: soud zamítl jeho ústavní stížnost

Špatná zpráva pro odběratele tepla. Ceny opět vzrostou, někde i o čtvrtinu

 teplárna

Ohodnoťte tento článek
Diskuze