„Ostudné postoje premiéra.“ Sedláci ostře zkritizovali Babiše - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Ostudné postoje premiéra.“ Sedláci ostře zkritizovali Babiše

,
„Ostudné postoje premiéra.“ Sedláci ostře zkritizovali Babiše
Zdroj: čtk

Nově zvolené předsednictvo Asociace soukromých zemědělců (ASZ) sdružujících malé sedláky vyzvalo k ukončení poškozování důvěryhodnosti České republiky. Toho se podle nich dopouští kvůli podezření ze střetu zájmů premiér Andrej Babiš.

Zemědělci sdružení v ASZ mají historicky blízko spíše k ODS a dlouhodobě kritizovali jak předchozí Sobotkovu vládu s Babišem na postu ministra financí, tak současný kabinet. Nové vedení v čele s dlouholetým tajemníkem Jaroslavem Šebkem ale ještě přitvrdilo.

„V čele s nově zvoleným předsednictvem na další tříleté období bude Asociace soukromého zemědělství požadovat neprodlené řešení situace způsobené setrvale ostudným postojem premiéra a vlády odmítající připustit realitu, aby nadále nedocházelo k oslabení pozice a snížení respektu České republiky při vyjednávání podmínek Společné zemědělské politiky EU po roce 2021,“ uvedla mluvčí ASZ Šárka Gorgoňová.

Chodíte na demonstrace proti Andreji Babišovi?

Sedláci se zároveň připojili k iniciativě „Milion chvilek pro demokracii“, která organizuje proti premiérovi demonstrace. Zároveň asociace vyzvala poslaneckou sněmovnu k zamezení dalšího poškozování jména Česka a zájmu jejích obyvatel. Toho se má podle sedláků dopouštět premiér Babiš kvůli podezření ze střetu zájmů při čerpání evropských dotací. Obávají se, že aféra bude mít negativní vliv při nastavení podmínek Společné zemědělské politiky pro roce 2021.


Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce


„Na základě vzniklých skutečností s čerpáním dotací a zejména se zkušenostmi s jejich dopady požaduje Asociace, aby Ministerstvo zemědělství co nejdříve přehodnotilo svůj stávající postoj v jednáních o nové společné zemědělské politice a jasně podpořilo koncept rodinných farem, které jsou základem evropského zemědělství a venkova,“ dodala Gorgoňová.

Ministerstvo zemědělství pak dál vyzvali, aby přestalo podporovat model, který vychází z „násilné kolektivizace“ a podporuje velké agrární holdingy. Jak totiž upozornil týdeník Euro začátkem letošního roku, 89 procent přímých plateb v Česku míří k pětině největších zemědělských firem.

Čtěte také:

Tisíce lidí v celém Česku opět demonstrovaly proti Babišovi a za nezávislou justici

Benešová chce zavést funkční období pro žalobce. Nejvyšší státní zástupce Zeman souhlasí

Komentář: Přichází drsná Mařenka

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí Evropská komise. Česko má vrátit část dotací pro Agrofert

Zemědělský fond stopne vyplácení dotací Agrofertu a Tomanovým podnikům

Ohodnoťte tento článek
Diskuze