Mynář může být v klidu. Sněmovna odmítla uzákonit nejvyšší prověrku pro kancléře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mynář může být v klidu. Sněmovna odmítla uzákonit nejvyšší prověrku pro kancléře

, čtk,
Mynář může být v klidu. Sněmovna odmítla uzákonit nejvyšší prověrku pro kancléře

Prezidentův kancléř nadále nebude potřebovat bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení. Sněmovna dnes zamítla na návrh KSČM novelu poslanců Starostů a nezávislých, která by povinnost nejpřísnější prověrky uzákonila.

Pro zamítnutí hlasovalo 98 ze 159 přítomných poslanců, proti jich bylo 41. Zamítnutí podpořili vedle komunistických poslanců také zástupci hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a ČSSD.

Předloha byla reakcí na spory o chybějící prověrce současného prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Za předkladatele návrhu řekla poslancům Věra Kovářová (STAN), že kancléř by měl mít prověrku, protože pracuje s informacemi, „které v nesprávných rukách mohou představovat bezpečnostní riziko státu“. „Funkce kancléře prezidenta republiky je důležitou a váženou pozicí, která si zaslouží být obsazena důvěryhodnou a prověřenou osobou, která bude hájit zájmy státu, a ne své osobní,“ řekla Kovářová.

Kritikům vadí to, že novela mířila na konkrétního člověka, kterého předkladatelé zmínili i v důvodové zprávě. Mynář rozhodnutí Sněmovny přivítal. „Věřil jsem ve zdravý rozum ve Sněmovně a nic jiného jsem nepředpokládal. Je to samozřejmě hloupost a uražená ješitnost některých poslanců, kteří už nevědí, jakým způsobem by exhibovali. Takže já jsem za to samozřejmě rád,“ řekl kancléř.


Mynář přiznal stamilionový majetek. Vlastní na 125 pozemků

 Hradní kancléř Vratislav Mynář


Vedle povinnosti mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení novela pojednávala o bezúhonnosti a svéprávnosti. Kancléř by také nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích. Pokud by novela platila, kancléř by musel získat nejpřísnější prověrku do roka.

Mynář bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se rozhodl proti tomu bránit soudní cestou.

Vláda Andreje Babiše (ANO) novelu STAN odmítla pro nesystémovost. Uvedla také, že není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení vyhrazené nebo důvěrné.

Dosavadní úpravu postavení kancléře pokládá hnutí STAN za nedostatečnou. Zákon jen uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident.

Jak se řešila kancléřova prověrka:

14. března 2013 – Prezident Miloš Zeman jmenoval Mynáře vedoucím své kanceláře. Mlynář se kvůli tomu musel vzdát funkce předsedy Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ).

27. září 2013 – Deník Dnes napsal, že Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku, a žádost o ni dokonce pozastavil. Zeman k tomu řekl, že nepotřebuje kancléře k tomu, aby za něj jednal s vládou, protože sám komunikuje s premiérem, a proto nepovažuje za problém, že Mynář nemá prověrku, která by umožnila zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních.

– Média v souvislosti s Mynářovou prověrkou spekulovala, že NBÚ mohou vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, mimo jiné z dob jeho působení ve firmě Petrcíle, v níž figuroval po boku podnikatele Radima Masného, či vztah s kontroverzním lobbistou Miroslavem Šloufem.

26. října 2013 – Mynář ve volbách neúspěšně kandidoval jako jeden z lídrů SPOZ. Den poté Zeman řekl, že Mynář předpokládal, že jako poslanec nebude prověrku potřebovat. „Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného,“ řekl Zeman.

25. listopadu 2013 – Mynář řekl, že žádost o vydání prověrky podá ještě do konce roku. Pro výkon funkce ji ale ze zákona nepotřebuje, uvedl.

5. prosince 2013 – Zeman ČTK řekl, že Mynář, „protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil“, příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň, „aniž by mu to zákon ukládal“. Zeman zopakoval, že pokud kancléř prověrku nezíská, na Hradě skončí.

19. prosince 2013 – Mynář oznámil, že požádal NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné.

9. ledna 2015 – Deník Dnes napsal, že Mynář dodal zbytek materiálů požadovaných NBÚ, až koncem roku 2014, a to až po upozornění, že řízení může být kvůli chybějícím materiálům zastaveno. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až skoro rok poté, co o prověrku požádal. Prezident Zeman podle listu o zdržení nevěděl.

23. září 2015 – Deník Právo napsal, že NBÚ odmítl Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.

24. září 2015 – Zeman řekl, že pokud Mynář prověrku od NBÚ nezískal a neuspěje ani s odvoláním, zbaví jej funkce kancléře. Mynář uvedl, že rozhodnutí o výsledku prověrky má v neotevřené obálce na svém pracovním stole.

25. září 2015 – Mynář oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Prezident řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl.

7. října 2015 – Mynář podal rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky. V rozkladu napadl špatné právní posouzení.

5. ledna 2016 – Mynář řekl, že s rozkladem u NBÚ neuspěl, a obrátí se proto na soud. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident umožní kancléři veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto neodvolá.

15. ledna 2016 – Mynářův právník podal žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky.

24. března 2017 – Prezident Zeman popřel spekulace, že se chystá kancléře Mynáře jmenovat ředitelem Správy Pražského hradu. A dodal, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudů nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.

27. prosince 2017 – Poslanci STAN předložili novelu zákona o Kanceláři prezidenta republiky, podle které by se jejím vedoucím mohl stát jen svéprávný a bezúhonný člověk, který by musel do roka od nástupu získat prověrku na stupeň přísně tajné.

13. června 2018 – Sněmovna novelu zamítla.

Dále čtěte:

Stát má platit téměř 50 tisíc za obstrukce Hradu kvůli platům

SPO povede prezidentův lékař Nečas. Strana si do názvu vrátila slovo „zemanovci“


Ohodnoťte tento článek
Diskuze