Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Žoldnéř, ilustrační foto
Žoldnéř, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Vyřešíme Venezuelu. Zakladatel agentury Blackwater nabízí Trumpovi své žoldnéře

13. května, 10:55  -  Jonáš Kříž
 Žoldnéř, ilustrační foto
Žoldnéř, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
13. května, 10:55

Do dění v neklidem zmítané Venezuele se chystá promluvit zakladatel bezpečnostní agentury Blackwater Eric Prince. V Trumpově kabinetu se snaží prosadit plán na sesazení Madura prostřednictvím námezdné vojenské síly.

Prince pro nasazení ve Venezuele nabídl americké administrativě až pět tisíc špičkově vycvičených žoldnéřů. Tvrdí to čtyři zdroje agentury Reuters. Údajně se nejedná o chvilkový rozmar. Zdroje uvádí, že snahy zakladatele kontroverzní žoldnéřské organizace trvají už několik měsíců.

Kromě politické podpory se Prince má pro svůj plán snažit získat i tu finanční z řad movitých venezuelských emigrantů. Podle mediálních spekulací poslední Princovy schůzky v této záležitosti proběhly v polovině letošního dubna.

Podle zdrojů Reuters představovala Princeův klíčový argument myšlenka, že Venezuela potřebuje něco, co by prolomilo aktuální patovou situaci. Ta v zemi zatížené extrémní hospodářskou krizí panuje od ledna, kdy opoziční vůdce Juan Guaidó označil loňské znovuzvolení prezidentem Venezuely za nelegitimní. Maduro požadavky Guaidóa, který získal politickou podporu většiny západních zemí, odmítl.

Zatímco Guaidó by dle mediálních ohlasů uvítal zahraniční intervenci ze strany Spojených států, Maduro se těší podpoře Ruska, které má v oblasti rovněž své geopolitické zájmy. Spekuluje se i o přítomnosti ruských vojenských specialistů přímo ve Venezuele.

Jak píše