Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo úhradovou vyhlášku pro rok 2020, požadavky odborů odmítlo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo úhradovou vyhlášku pro rok 2020, požadavky odborů odmítlo

, čtk,
Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo úhradovou vyhlášku pro rok 2020, požadavky odborů odmítlo
Zdroj: čtk

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo úhradovou vyhlášku pro rok 2020, která vznikla na základě dohod mezi zdravotními pojišťovnami a segmenty zdravotní péče, a odeslalo ji Legislativní radě vlády, která ji bude schvalovat. Požadavky koaliční ČSSD, odborů a dalších organizací na rozpuštění části rezerv pojišťoven ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) znovu odmítl.

„Rezerva slouží k tomu, abychom byli připraveni na případné problémy. Pokud poklesne výkon ekonomiky, musíme být našim smluvním partnerům schopni nabídnout stabilní platby,“ řekl Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny, jejímiž klienty jsou téměř dvě třetiny populace.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších zdravotních pojišťoven, Ladislav Friedrich důrazně varoval před centrálními zásahy do systému. „Riziko, že vyvoláme krizi, je vysoké,“ dodal. Zásahy ministerstva do dohod mezi zdravotními pojišťovnami a segmenty jsou i podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky problematické. „Jedna z příčin dnešních problémů je to, že se tomuto tlaku v minulosti ustupovalo,“ uvedl.

Měly by nemocnice dostat více peněz?

Peníze na zdravotnictví pro následující rok se podle odhadů vývoje ekonomiky rozdělují na základě jednání zdravotních pojišťoven se zástupci 14 segmentů zdravotní péče. Většina segmentů dohody se zdravotními pojišťovnami podepsala, ostatním úhrady pro příští rok stanovilo ministerstvo.

„Dohody poskytovatelů a zdravotních pojišťoven kladou velký důraz na zvyšování kvality a dostupnosti zdravotní péče. Lidé se mohou těšit například na dostupnější stomatologickou péči, delší ordinační hodiny i nové služby praktických lékařů, lepší dostupnost fyzioterapie a rehabilitační péče, gynekologů i ambulantních specialistů. A třeba díky bonifikaci urgentní medicíny a zařízení, které přijmou sanitku, se již nebude stávat, že nemocnice nepřijme pacienta,“ uvedl ministr.


Přečtěte si:

Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto


Pro příští rok by mělo být k dispozici 346 miliard korun, více než polovina půjde nemocnicím. Podle odborů a dalších organizací sdružených do tzv. krizového štábu českého zdravotnictví je nárůst o plánovaných 26 miliard málo, žádají 45 miliard. Jednotlivé segmenty dostanou meziročně průměrně o pět až deset procent navíc. Požadavky odborů podporuje i ČSSD, chce o nich jednat s ANO jako koaličním partnerem.

Dohodu na rok 2020 pojišťovny uzavřely letos v červnu pro 11 ze 14 oblastí péče. Nebyla uzavřena s akutní lůžkovou péčí v nemocnicích, nesouhlasila s ní Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje zejména menší regionální zdravotnická zařízení. Bez dohody jsou také nemocnice následné péče a domácí péče. Část jejích zástupců protestuje spolu s odbory, spustili i petici. Žádají meziroční nárůst úhrad o 40 procent. Současné platby od pojišťoven podle nich nepokrývají ani náklady na mzdy.

Příjmy a náklady systému veřejného zdravotního pojištění (v miliardách korun)
Příjmy (z toho za stát. pojištěnce) Náklady na péči
2013 228 (54) 220
2014 241 (60) 234
2015 253 (61) 242
2016 265 (62) 253,4
2017 285 (64) 267,3
2018 310 (65) 285,3
2019 331 (72) 310,9
2020* 350 (75) 336,9

*odhady
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

S tím, že se o rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění dohodnou přímo pojišťovny se zástupci segmentů péče, počítá zákon o veřejném zdravotním pojištění od roku 1997. V minulých letech byly dohody obvykle jen v menších oblastech, pro ostatní stanovovalo úhrady ministerstvo. Loni se poprvé podařilo uzavřít dohody se všemi.

Příjmy systému jsou z odvodů zaměstnavatelů za zaměstnance, podnikatelů a příspěvky státu za děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně. Za tyto takzvané státní pojištěnce půjde příští rok asi 75 miliard korun, což je necelá pětina příjmů. Péče ale čerpají většinu. Ministerstvo zvažuje pravidelnou valorizaci plateb na základě průměrné mzdy nebo vývoje HDP.

Dále čtěte:

České ragby dotáhnu na olympiádu

Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům

Sokol musí odmítat zájemce o členství. Chybí mu trenéři i peníze na provoz

Maláčová částečně uspěla. Ministerstvo práce dostane z rozpočtu o 5,9 miliardy korun více

Metnar vyjednal navýšení rozpočtu obrany na 75,5 miliardy korun

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard korun. Měnit ho není potřeba, řekl Babiš

Ohodnoťte tento článek
Diskuze