Merkelová: Kdyby dublinský systém fungoval, do Německa by nepřišel jediný uprchlík - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Merkelová: Kdyby dublinský systém fungoval, do Německa by nepřišel jediný uprchlík

, ctk, red,
Merkelová: Kdyby dublinský systém fungoval, do Německa by nepřišel jediný uprchlík
Zdroj: čtk

Podle takzvaného dublinského systému by se o migranta měl postarat ten stát EU, na jehož území vstoupí jako první. Tento princip nefunguje, protože kdyby tomu bylo naopak, nepřišel by do Německa jediný uprchlík, uvedla ve Španělsku německá kanclérka Angela Merkelová. Zdůraznila, že uprchlíci jsou problémem celé unie, nikoli jen středomořských států.

Problém rozdělování migrantů v Evropské unii je podle německé kancléřky Angely Merkelové řešitelný, řešit ho ale chce v partnerském duchu. Šéfka německé vlády to podle agentury DPA řekla dnes po neformální schůzce se španělským premiérem Pedrem Sánchezem na jihu Španělska.

Merkelová také uvedla, že migranti jsou problémem všech zemí Evropské unie, nikoliv jen států podél Středozemního moře. Její vláda podpoří Španělsko v jeho snahách zastavit sílící proud migrantů, kteří směřují do Evropy přes Středozemní moře z Maroka.


Přečtěte si komentář: Záchranář Salvini

 Páral


Merkelovou během dvoudenní návštěvy u Sáncheze v letním sídle španělských premiérů v Andalusii čekají hlavně jednání o migraci.

Španělsko je od pondělí první zemí, jež s Německem uzavřela dohodu o navracení migrantů zachycených na německých hranicích, kteří se již dříve zaregistrovali ve Španělsku. Berlín vede podobné rozhovory také s Řeckem a s Itálii, odkud přichází do Německa ještě více migrantů než ze Španělska.

Podle takzvaného dublinského systému by se o migranta měl postarat ten stát EU, na jehož území vstoupí jako první. Nicméně jak uvedla Merkelová, tento princip nefunguje, protože kdyby tomu bylo naopak, nepřišel by do Německa jediný uprchlík. Německo se přitom v posledních letech potýká se silným přílivem migrantů.

Dále čtěte:

Promluvme si, milý Andreji. Conte pozval Babiše kvůli migrantům do Itálie

EU musí řešit azylové řízení mimo své území a více bojovat s pašeráky, říká Babiš

6000 eur za uprchlíka. Evropská komise chce motivovat státy k příjímání migrantů

Zeman: Případná kontrola na německých hranicích by měla být dočasná

Komentář: Merkelová versus bavorský střelec


Ohodnoťte tento článek
Diskuze