Jednání OECD o digitální dani byla odložena, Francie ji proto přijme sama - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jednání OECD o digitální dani byla odložena, Francie ji proto přijme sama

,
Jednání OECD o digitální dani byla odložena, Francie ji proto přijme sama
Zdroj: Profimedia.cz

Digitální daň je v posledních letech žhavým politickým tématem, řeší se na národní, evropské i globální úrovni. Americké technologické korporace brání jsou bráněny svými mateřské státy. Spor mezi nimi a zeměmi, které trvají na digitální dani, se měl vyřešit na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kvůli koronaviru jsou však jednání prodloužena až do poloviny příštího roku, Francie proto přistoupí ke zdanění technologický firem individuálně.

„Vzhledem k tomu, že stále nemáme dohodu z OECD, zavedeme výběr daně na národní úrovni,“ prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Řada zemí dlouhodobě upozorňuje, že pokud se nepovede dotáhnout dohoda na mezinárodní úrovni, přistoupí k digitálnímu zdanění individuálně. Podobně se v minulosti vyjádřily vlády ve Velké Británii, Španělsku nebo Itálii.

Po souhlasu ministrů v rámci skupiny G20 s odložením jednáním na půdě OECD je tak zřejmé, že nastane situace, kdy jednotlivé státy přijmou rozdílné formy daně místo toho, aby se došlo k obecnému konsenzu, který by byl výhodný pro všechny strany. Ministr Le Maire po skončení zasedání G20 uvedl, že proti digitálnímu zdanění bojuje zejména jeho americký protějšek Steve Mnuchin.

Le Maire přitom není optimistický ohledně výsledku jednání na půdě OECD. „Nebudeme mít dohodu v lednu, únoru, březnu ani v dubnu,“ myslí si Le Maire. „Budeme akceptovat, že velcí vítězové ekonomické krize, technologičtí obři, budou i nadále platit menši daně než ostatní společnosti? Má odpověď zní ne. Třikrát ne,“ odmítá Le Maire, že by nakonec k úpravě daňového řádu nedošlo. Francie by měla začít daň vybírat už v letošním prosinci.

Francouzský ministr financí zároveň nevěří, že možná výměna na postu amerického prezidenta, která by mohla nastat po listopadových volbách, by mohla změnit i postoj americké exekutivy. Je pouze pravděpodobné, že by nová administrativa pod vedením demokratického kandidáta Joe Bidena byla méně agresivní než ta současné prezidenta.

Podle OECD by absence shody na jednotném postupu mohlo vyústit ve škody, které by se rovnaly zhruba jednomu procentu celosvětového HDP. Mezinárodní organizace upozorňuje, že varianta, kdy každý stát přijme svoji vlastní digitální daň, je tou nejhorší, která může nastat. Tyto kroky by zhoršily předvídatelnost podnikatelského prostředí a zejména by mohly spustit navazující obchodní válku.

OECD měla přivést státy k jednomu stolu, tento plán se však rozpadl již v červnu, kdy Američané ohlásili, že se ze společného jednání stahují. I proto Evropské komise počítá s tím, že pokud se plány na digitální daň nepovede dotáhnout v OECD, připraví návrh pro členské země. Samotná podobná digitální daně v budoucnu tak může být ještě složitější. Avšak zřejmě je nevyhnutelné, že společnosti jako Facebook, Google, Amazon nebo Apple budou platit do státních rozpočtů vyšší částky, než tomu bylo v uplynulé dekádě.

Jednání OECD o digitální dani byla odložena, Francie ji proto přijme sama
4 (80%) 1 hlasování
Zdroj: politico.com, reuters.com, cnbc.com
Diskuze