Gates pod palbou ochránců lidských práv. Chce odměnit indického premiéra za budování kanalizace - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Gates pod palbou ochránců lidských práv. Chce odměnit indického premiéra za budování kanalizace

,
Gates pod palbou ochránců lidských práv. Chce odměnit indického premiéra za budování kanalizace
Zdroj: EPA-EFE/ Profimedia

Nadace Billa a Melindy Gatesových oznámila, že ocení indického premiéra Naréndru Módího za budování kanalizace a toalet v Indii. Módí ale aktuálně čelí kritice za postup vůči muslimům v oblastech Ásámu a Kašmíru.

Nadace manželů Gatesových se stala terčem útoků ochránců lidských práv poté, co zveřejnila záměr ocenit indického premiéra Naréndru Módího za jeho projekt Clean India. Vládní kampaň pro roky 2014 až 2019 podporovala výstavbu kanalizace a milionů toalet v Indii a zároveň měla eliminovat volnou defekaci ve více než miliardové zemi.

Ocenění přichází v době, kdy je indický hinduistický politik stále více kritizován za postup vůči muslimské menšině, zejména v indických státech Ásám a Kašmír, kde dochází k zadržování milionů lidí, jimž hrozí ztráta občanství.

Vláda se snaží zbavit zemi ilegálních imigrantů. Jen v Ásámu bylo přinuceno k registraci na 33 milionů obyvatel během posledních 4 let. Ti museli prokázat, že mají v tomto státě kořeny před rokem 1971. Ostatním hrozí deportace.

„Premiér Módí uvalil na 8 milionů lidí ve státě Džammú a Kašmír domácí vězení, zablokoval jim komunikace se zbytkem světa. Zadržel tisíce lidí včetně dětí. Objevují se zprávy o mučení a bití, včetně vraždy dítěte indickými bezpečnostními silami,“ stěžují si v otevřeném dopise nadaci Američané, kteří pocházejí z tohoto asijského regionu. Požadují, aby byla cena indickému premiérovi odebrána.

Svět zavírá oči

Podle autorů dopisu by ocenění signalizovalo, že svět zavírá oči před porušováním lidských práv indickou vládou. Módí vede hinduistickou Indickou lidovou stranu. Až do roku 2014, kdy byl zvolen premiérem, nemohl vstoupit na území Spojených států, protože byl v roce 2002 jako šéf místní vlády státu Gudžarát zodpovědný za zabití tisícovky lidí během nepokojů. Převážnou většinu obětí tvořili muslimové.

Právnička a novinářka Suchitra Vijayanová, jež vede americkou organizaci The Polis Project a dříve pracovala pro OSN při vyšetřování válečných zločinů v bývalé Jugoslábvii a Rwandě, tvrdí, že na Západě převládá vnímání Indie jako demokratického a právního státu, který je skvělým místem pro investice.

Indický premiér už získal řadu mezinárodních cen, loni například od OSN ocenění Champions of the Earth, jež odměňuje lidi, kteří bojují proti změnám klimatu. Podle kritiků přitom Indie podporuje masivní kácení lesů.

Před začátkem vládní kampaně nemělo přístup ke kanalizaci a toaletám asi půl miliardy Indů a tato iniciativa má sloužit jako vzor i pro další země, uvedla nadace Billa a Melindy Gatesových v odůvodnění pro ocenění indického politika.

Dále čtěte:

Jak to vidí Gates: malé reaktory, hamburgery bez masa, toalety bez vody

Bizarní manýra, nebo podstatné téma? Matt Damon chce pro svět více toalet

Téměř třetina světové populace nemá zaručený přístup k pitné vodě