Europoslanci chtějí záruku, že Jourová ohlídá vládu práva v Česku. Budou se ji ptát i na Babiše - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Europoslanci chtějí záruku, že Jourová ohlídá vládu práva v Česku. Budou se ji ptát i na Babiše

, čtk,
Europoslanci chtějí záruku, že Jourová ohlídá vládu práva v Česku. Budou se ji ptát i na Babiše
Zdroj: Mladá fronta archiv

Na otázky spojené s premiérem Andrejem Babišem se bude muset připravit navržená česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová před slyšením v Evropském parlamentu. Členové dvou parlamentních výborů uvedli, že se jí během takzvaného grilování příští pondělí hodlají ptát na to, zda dokáže nezávisle dohlížet na dodržování vlády práva v Česku. Bavit se chtějí také o jejích plánech na změny volebních pravidel pro příští evropské volby.

Jourová má mít od listopadu v nové Evropské komisi na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Její nastávající šéfka Ursula von der Leyenová pod tyto pojmy zařadila například dohled nad právním státem či nezávislostí médií. Někteří evropští poslanci dali už dříve najevo obavy kvůli příslušnosti Jourové k Babišovu hnutí ANO a připomínali možný střet zájmů českého premiéra, který řeší EK.

„Musí být zcela jasné, že (Jourová) nebude přehlížet jakoukoli kritiku pokud půjde o respektování vlády práva v České republice,“ uvedl německý europoslanec Damian Boeselager z výboru pro ústavní záležitosti (AFCO). Jeho členové budou spolu s poslanci z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) během tříhodinového slyšení klást Jourové otázky spojené s jejím portfoliem.

Dokáže Věra Jourová dohlížet na dodržování vlády práva v Česku?

Jourová podle Boeselagera na rozdíl od řady českých europoslanců „nikdy nahlas neoponovala Babišovi a tudíž si dokázala udržet pozici eurokomisařky“. Česká eurokomisařka ovšem v končícím pětiletém období prokázala, že dokáže být nezávislá na české vládě. Nyní by měla europarlament přesvědčit, že v tomto trendu bude pokračovat, doplnil člen parlamentní skupiny zelených.

Někteří další poslanci považují práci Jourové jako komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovná práva mužů a žen za záruku toho, že dokáže dbát i na vládu práva a transparentnost úřadů.

„To je v zásadě dobrá příprava pro pozici místopředsedkyně pro evropské hodnoty a transparentnost,“ uvedla rakouská členka výboru LIBE Karoline Edtstadlerová s tím, že sledovala práci Jourové velmi podrobně a neměla k ní zásadní výhrady. Česká eurokomisařka se však stejně jako ostatní kandidáti bez ohledu na dosavadní působení dočká podrobného dotazování a nemá předem zaručen úspěch při slyšení, dodala poslankyně evropských lidovců.


Esej: Návrat středoevropských démonů

 ilustrační foto


Podle Boeslagera však měla Jourová v některých oblastech svého portfolia rezervy a nedokázala například přesvědčit členské státy o přijetí zásady zaručující větší zastoupení žen ve vedení podniků. „Proto po ní budu chtít, aby byla v příštích pěti letech pevnější ve svých ambicích týkajících se každé z jejích oblastí, evropských hodnot, transparentnosti, vlády práva či ústavních záležitostí,“ řekl německý politik.

Slyšení Jourové potrvá stejně jako u ostatních kandidátů tři hodiny a poslanci budou mít k dispozici 25 otázek.

Kandidáti Rumunska a Maďarska neprošli
Právní výbor Evropského parlamentu dnes opět odmítl schválit kandidáty navržené Rumunskem a Maďarskem na pozice eurokomisařů. Kvůli obavám z možného střetu zájmů nepustili poslanci Rovanu Plumbovou a Lászlóa Trócsányiho ke slyšením ve výborech, což nelibě nesou vlády jejich zemí. Další postup je v rukou budoucí šéfky komise Ursuly von der Leyenové, která by podle členů výboru měla oba státy požádat o navržení náhradníků.

Právní výbor prověřuje majetkové poměry a bezúhonnost všech kandidátů před tím, než mohou ostatní výbory zahájit jejich veřejná slyšení. Plumbová a Trócsányi neprošli už minulý čtvrtek a dnes poslanci svůj verdikt potvrdili. Výbor podle mluvčího EP Jaumeho Ducha dospěl k závěru, že kandidáti „nejsou způsobilí k výkonu svých funkcí“.

Jedním z témat, která budou chtít otevřít, bude i systém příštích evropských voleb. Koordinaci jeho přípravy mezi jednotlivými unijními institucemi bude mít Jourová rovněž na starosti. Letos voliči už před hlasováním věděli, který kandidát by podle představ evropských politických skupin měl stanout v čele „unijní vlády“, tedy Evropské komise. Systém takzvaných spitzenkandidátů však lídři členských států následně nerespektovali, kritizoval jej kromě jiných i Babiš. EP by proto rád docílil do příštích voleb závazných úprav ve volebním systému, přičemž některé strany chtějí, aby se přinejmenším část poslanců volila na základě společných nadnárodních kandidátek.

„Očekávám, že to paní Jourová bude brát jako jednu ze svých priorit, která povede k posílení evropské demokracie,“ uvedl další německý člen výboru AFCO Daniel Freund.

Dále čtěte:

Babiš navrhl Jourovou do budoucí Evropské komise, chce pro ni získat ekonomické portfolio

Kdo je nová šéfka Bruselu? Žena, která za sebou v německé armádě nechala minové pole

Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce

Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun

Jourová má v Evropské komisi zájem o digitální agendu, vnitřní trh nebo obchod

Nebudu druhý Timmermans, řekla Jourová. Co nejdříve naštíví Maďarsko a Polsko