Dražší radary? Prý kvůli servisu. Ten ale ve smlouvě není - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dražší radary? Prý kvůli servisu. Ten ale ve smlouvě není

,
Dražší radary? Prý kvůli servisu. Ten ale ve smlouvě není
Zdroj: čtk

Cenu kontroverzního nákupu pasivních radarů hájí Omnipol i tím, že součástí je desetiletá údržba systémů. Obrana ovšem technologii DPET za 1,5 miliardy pořídila bez servisní smlouvy.

Ministerstvo obrany stále nedokázalo vysvětlit všechny nejasnosti kolem nákupu dvojice pasivních sledovacích systémů DPET za 1,51 miliardy korun od společnosti Era Pardubice a v obchodu se objevil další zádrhel. Tentokrát ve vyjádření Richarda Hávy, největšího akcionáře společnosti Omnipol, která pardubickou Eru od roku 2011 ovládá.

V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny Háva řekl, že v ceně českého kontraktu je i desetiletá smlouva na servis systémů, což je prý jeden z důvodů, proč Severoatlantická aliance pořídila v minulých letech svůj DPET daleko levněji – za 434 milionů korun bez DPH. „Systémy pro NATO jsou jiné z hlediska mobility a balistické ochrany a v té původní dodávce neobsahují žádný údržbový kontrakt. Ten se bude dojednávat a bude přičten k ceně. Cena pro českou armádu je včetně desetiletého kontraktu,“ uvedl Háva doslova.


Komentář: Jak Kremlík zachránil Metnara

Ondřej Stratilík

Nicméně v kupní smlouvě, kterou náměstek ministra obrany Filip Říha podepsal letos 14. ledna, není o desetileté údržbě ani zmínka.  Kontrakt, který proběhl bez otevřené soutěže, řeší jen samotné dodávky dvou radarových kompletů DPET a proškolení personálu. To ostatně potvrzuje i Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany: „Servis po dobu životního cyklu ve smlouvě není.“

Lenka Reichová ze společnosti Era Pardubice, jíž týdeník Euro také oslovil, Hávova slova vysvětluje tak, že jde zřejmě o „misinterpretaci vyjádření v textu rozhovoru.“

Dohodu o opravách a údržbě bude ministerstvo obrany muset se společností Era Pardubice teprve vyjednat a uzavřít, hodnota kontraktu bude záviset na jeho délce. 

Čtěte dále:

Metnar hájí nákup pasivních radarů. Kontrola chyby nenalezla

Armáda dostane dva nové pasivní radary. Zaplatí 1,5 miliardy korun

Metnar nechá prověřit nákup radarů. Místo 780 milionů korun mají stát 1,5 miliardy

Dražší radary? Prý kvůli servisu. Ten ale ve smlouvě není
5 (100%) 5 hlasování
Diskuze