Menu Zavřít

Armáda dostane dva nové pasivní radary. Zaplatí 1,5 miliardy korun

14. 1. 2020
Autor: čtk

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET za 1,5 miliardy korun včetně DPH. Jejich základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA. Obrana původně u zakázky předpokládala cenu asi 645 milionů korun bez DPH.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je rozdíl v ceně způsoben stářím cenového průzkumu, který nepočítal s nákupem modernější technologie. Dohodnutou částku ověřil znalecký posudek, uvedlo ministerstvo.

Základem systému DPET jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8×8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti.

Pasivní radiolokátory přijímají elektromagnetickou energii z okolí, samy ale žádné signály nevysílají. Žádný radar je proto nemůže odhalit. Dokážou sledovat mnoho cílů současně.

Smlouvu dnes podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a generální ředitel ERA a.s. Viktor Sotona.

„Na využití pasivních sledovacích systémů se Armáda České republiky dlouhodobě specializuje. Nákup nových špičkových technologií schopnosti našich vojáků v této oblasti ještě více posílí,“ uvedl k pořízení nových radarů ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).


A zase. Obrana nesplnila cíl, v rozpočtu jí zůstalo několik miliard

Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády.


Podle Říhy vojáci komplety dostanou v letech 2021 a 2023. „Cena je v místě a čase obvyklá, což máme ověřeno nezávislým znaleckým posudkem,“ uvedl náměstek.

Ministerstvo obrany zakázku v únoru předložilo vládě, v té době uvádělo jako předpokládanou částku 645 milionů korun bez DPH. „Původní odhadovaná cena vycházela ze starého ocenění, ke kterému došlo v roce 2015,“ uvedl Pejšek. Dva nové komplety jsou podle něj výrazně modernějším systémem, který je ve srovnání s dosud využívanými pasivními radiolokátory Věra S/M technologicky a kvalitativně na mnohem vyšší úrovni. „Tomu odpovídá i cena, která byla ověřena a verifikována nezávislým soudním znalcem,“ uvedl. Dodal, že před současným nákupem nebyl zadán aktuální cenový průzkum. „Proto je rozdíl v odhadované a skutečné ceně. Vzali jsme si z toho ponaučení do budoucna,“ dodal.

Systémy DPET jsou novou generací pasivních sledovacích systémů Věra S/M, které česká armáda používá od roku 2000. V příštích letech je ve výzbroji nahradí právě DPET. Systém dokáže podle Pejška například skrytě zjišťovat, analyzovat a vyhodnocovat primární radiolokační data. Umožňuje zjistit přesnou polohu pozemních, leteckých i hladinových cílů a dokáže je i nadále sledovat. „Celý systém je vysoce variabilní a vojáci ho mohou podle potřeby nasadit ve složitější či jednodušší variantě,“ poznamenal Pejšek.

Dále čtěte:

Tucet je jen začátek: nových amerických helikoptér bude nad Českem více

Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové

Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

EBF24

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).