Menu Zavřít

Metnar nechá prověřit nákup radarů. Místo 780 milionů korun mají stát 1,5 miliardy

23. 1. 2020
Autor: čtk

Ministr obrany Lubomír Metnar nechá prověřit kvůli spekulacím o ceně nákup pasivních sledovacích systémů pro armádu. Dva komplety systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA, stály 1,5 miliardy korun včetně daně z přidané hodnoty. Metnar a jeho náměstek pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha dnes cenu hájili.

Metnar uvedl, že má zjištěno jediné pochybení. Když ministerstvo obrany předkládalo loni v únoru informaci o nákupu systémů vládě, uvádělo podle něho předpokládanou hodnotu 780 milionů korun. „Částka vycházela z marketingového průzkumu z let 2014 a 2015 a neodpovídala reálné ceně v místě a čase obvyklé v současné době,“ řekl ministr. Spekulace ohledně ceny Metnar pokládá za výsledek konkurenčního boje.

Ministr také zdůraznil, že obrana pořizuje nejmodernější pasivní sledovací systémy odlišné od dodávek pro NATO před šesti lety za 433 milionů korun bez DPH. Vedle růstu cen a vývoje technologií je český systém bojový, plně autonomní, mobilní s balistickou ochranou, uvedl. Navzdory tomu rozhodl, že nákup prověří nezávislé orgány ministerstva obrany.

„To, že byly (pasivní sledovací systémy) nakoupeny napřímo, je kvůli tomu, že to je jedinečná česká technologie. Takové radary nikde na světě nejsou,“ řekl v Izraeli premiér Andrej Babiš (ANO). Od Metnara bude chtít, aby mu zakázku do detailu vysvětlil.


Přečtěte si glosu: Půlmiliarda sem, půlmiliarda tam. Obrana se v nákupu radarů sekla o 720 milionů

 Radar - ilustrační foto


Říha trvá na tom, že cena nákupu přemrštěná nebyla. „Cena, která je uvedená ve smlouvě, byla ověřena nezávislým znaleckým posudkem a já jsem v procesu, který probíhal minulý rok, neshledal žádná pochybení mého týmu,“ řekl.

Základem systému DPET jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8×8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti.

Pasivní radiolokátory přijímají elektromagnetickou energii z okolí, samy ale žádné signály nevysílají. Radar je proto nemůže odhalit. Dokážou sledovat mnoho cílů současně. Vojáci by měli komplety dostat v letech 2021 a 2023.

Dále čtěte:

Tucet je jen začátek: nových amerických helikoptér bude nad Českem více

Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové

Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

BRAND24

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).