Menu Zavřít

Metnar hájí nákup pasivních radarů. Kontrola chyby nenalezla

30. 1. 2020
Autor: čtk

Interní kontrola ministerstva obrany podle ministra Lubomíra Metnara nenalezla chyby v nákupu pasivních radarů Věra NG. Metnar dnes zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun hájil. Kritici ministerstvu vyčítají to, že je nákup radiolokátorů předražený. Poukazují na tendr Severoatlantické aliance, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva obrany má ale NATO odlišný systém.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Za komplety má zaplatit 1,245 miliardy korun bez DPH (asi 1,5 miliard korun s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů korun. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Na ministerstvu proto skončil jeden z úředníků. Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle kterého je v čase a místě obvyklá.

Metnar na tiskové konferenci, kde vystoupil společně s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími zástupci ministerstva obrany, řekl, že nákup dvou kompletů DPET je v pořádku, a to z hlediska ceny i procesu pořízení. Uvedl, že pokud má někdo důkazy o tom, že tomu tak není, měl by je předat policii. Jediným pochybením podle něj bylo, že vládě byl předložen starý posudek, který nezohlednil další části nakupovaného systému. „K budoucnu k tomu nesmí docházet,“ řekl.


Přečtěte si glosu: Půlmiliarda sem, půlmiliarda tam. Obrana se v nákupu radarů sekla o 720 milionů

 Radar - ilustrační foto


Úřad také musí zdůvodňovat, proč NATO před šesti lety pořídilo radary od firmy ERA jen za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva jsou nyní pořizované nejmodernější pasivní sledovací systémy, které jsou od dodávek Severoatlantické alianci odlišné. Opata řekl, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi. NATO poptávalo pouze systém pro přehled situace ve vzduchu.

Vysvětlit okolnosti zakázky požaduje premiér Andrej Babiš (ANO) i poslanci ze sněmovního branného výboru, který se zakázkou bude zabývat příští týden ve středu.

Dále čtěte:

Tucet je jen začátek: nových amerických helikoptér bude nad Českem více

Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové

Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

WT100

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).