Budoucí eurokomisař Hogan chce posílit WTO. Podpoří principy volného obchodu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Budoucí eurokomisař Hogan chce posílit WTO. Podpoří principy volného obchodu

, čtk,
Budoucí eurokomisař Hogan chce posílit WTO. Podpoří principy volného obchodu
Zdroj: čtk

Evropská unie musí udělat maximum pro posílení Světové obchodní organizace (WTO) a pro podporu principů volného obchodu. Také by měla zmírnit napětí v obchodní vztazích se Spojenými státy a lépe dohlížet na dodržování stávajících obchodních dohod. Během slyšení před europoslanci to v pondělí řekl budoucí eurokomisař pro obchod Phil Hogan.

Irský politik, který má v dosavadní Evropské komisi (EK) na starosti zemědělství, vytyčil před poslanci z obchodního výboru EP hlavní priority, kterým by se chtěl během svého příštího působení v EK věnovat. Slyšení absolvovala i navržená bulharská eurokomisařka Mariya Gabrielová, která se stejně jako Hogan dočkala od europoslanců většinou příznivých reakcí.

„Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech,“ řekl Hogan na úvod tříhodinového slyšení. Země EU již delší dobu hovoří o potřebě upravit pravidla WTO v klíčových oblastech, jako je státní podpora průmyslu nebo nucené převody technologií, zejména s odkazem na čínské aktivity. Za hlavní Hoganův úkol označila dojednání této reformy i budoucí šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Hogan v této souvislosti čelil několika dotazům na to, jak hodlá zajistit, aby evropské firmy nečelily celním bariérám, jimiž některé země z jiných kontinentů chrání své výrobce. Jako příklad použil belgický europoslanec Geert Bourgeois poplatky na belgické hranolky, které zavedly například Jihoafrická republika či Kolumbie. „Musíme reagovat rychleji, abychom pomohli našim malým a středním podnikům,“ připustil Hogan, podle něhož by měla podobné případy řešit právě WTO.

Na dotaz dalšího z europoslanců irský eurokomisař podotkl, že by rád uklidnil obchodní spor EU s USA a odvrátil hrozící zavedení cel na letouny firmy Airbus a evropské automobily.


Esej: Návrat středoevropských démonů
 ilustrační foto


Za další klíčové body svého budoucího úřadu pak označil posilování obchodních vztahů se zeměmi v bezprostředním sousedství EU se zvláštním důrazem na africké státy či důsledné provádění a dodržování existujících obchodních dohod. Unie by podle něj měla také dbát na to, aby obchod respektoval trvale udržitelnou klimatickou situaci.

Takzvané grilování v pondělí podstoupila také Bulharka Gabrielová, která má v příští komisi dostat na starosti inovace a mladé lidi. Za zásadní body svého budoucího působení označila podporu evropské vědy, která by si podle ní měla udržet vůdčí postavení ve světě, kde se kupředu derou další země, například Čína. Důležitá bude podle ní zvláště podpora výzkumné činnosti v postkomunistických zemích, které v této oblasti mnohdy zaostávají za státy západní Evropy.

Dosavadní komisařka pro digitální ekonomiku zmínila jako další prioritu investice do inovací, včetně podpory nových přístupů ke kultuře a umění.

Slyšení před europoslanci musejí absolvovat všichni navržení členové EK. Poslanci při tříhodinovém dotazování zjišťují, zda mají komisaři o svých oblastech znalosti, budou při práci nezávislí a nestranní a zda hodlají naplňovat priority stanovené von der Leyenovou. Až výbory schválí jednotlivé komisaře, dostane konečné slovo při potvrzení celé komise říjnové plénum europarlamentu.

Hogan, Gabrielová i navržený slovenský místopředseda EK Maroš Šefčovič, kteří absolvovali slyšení během úvodního kola, se na závěr svých vystoupení dočkali potlesku europoslanců a kladného hodnocení od klíčových členů výborů. Očekává se proto, že výbory, které mají svůj verdikt sdělit do úterka, jejich kandidaturu podpoří.

Dále čtěte:

Babiš navrhl Jourovou do budoucí Evropské komise, chce pro ni získat ekonomické portfolio

Kdo je nová šéfka Bruselu? Žena, která za sebou v německé armádě nechala minové pole

Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce

Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun

Jourová má v Evropské komisi zájem o digitální agendu, vnitřní trh nebo obchod