Babiš už našel náhradu za Malou. Ministerstvo spravedlnosti povede Kněžínek - Euro.cz

Přihlášení

Babiš už našel náhradu za Malou. Ministerstvo spravedlnosti povede Kněžínek

, čtk,
Babiš už našel náhradu za Malou. Ministerstvo spravedlnosti povede Kněžínek
Zdroj: čtk

Premiér Andrej Babiš (ANO) odeslal na Hrad rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO), prezidentovi Miloši Zemanovi současně navrhl jejího nástupce, místopředsedu Legislativní rady vlády Jana Kněžínka. Zeman jej jmenuje ještě dnes.

Babiš v pondělí po rezignaci Malé novinářům řekl, že Zemana požádá, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Mimo jiné kvůli svému stíhání v kauze Čapího hnízda se však stal terčem kritiky. Dnes od záměru ustoupil. Uvedl, že v pondělí šlo o spontánní reakci a změnu názoru vysvětlil tím, že nechce dál čelit kampani. „Abych nemusel poslouchat blbé kecy od opozice a twitterové bubliny,“ konstatoval.

 Jan Kněžínek

Čtěte: Kdo je Jan Kněžínek? Vládní prošetřovatel, který očistil Babiše

Babiš při podpisu koaliční smlouvy s ČSSD řekl, že místopředsedu Legislativní rady vlády Kněžínka nominoval na základě jeho profesionálních kvalit. Očekává, že jej Zeman jmenuje dnes. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka k tomu dojde v 16:30.


Přečtěte si komentář: Vtipů netřeba. Babišovy dámy se zesměšňují samy

Ondřej Stratilík


Malá v pondělí po 13 dnech ve funkci oznámila, že ve vládě končí. V posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila. Ještě v pondělí odpoledne se na tiskové konferenci hájila, jen několik hodin poté během schůze vedení nejsilnějšího vládního hnutí řekla novinářům, že rezignuje, aby nepoškozovala novou vládu ani ANO.

Babiš dnes řekl, že po tiskové konferenci ministryně bylo jasné, že kampaň pojede dál. „Je to tvrzení proti tvrzení, paní Malá řekla, že má čisté svědomí. Já to nechci řešit, je to za námi. Paní Malá se zachovala statečně, bylo to pro ni těžké, ale po té tiskové konferenci bylo jasné, že není zájem slyšet její argumenty,“ uvedl premiér.

Čtěte více o případu Taťány Malé:

Malá plagiátorství odmítá: Shodné stránky v diplomkách nejsou

Pokud se prokáže, že Malá opisovala, měla by odstoupit, oznámil Babiš

Komentář: Tajemství malé údernice

Budoucí ministryně Malá: Výrok o Babišově stíhání měl vyvolat debatu o imunitě