ANO by mělo skončit s rozhazováním a posunout se doprava, říká ostravský primátor Macura - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ANO by mělo skončit s rozhazováním a posunout se doprava, říká ostravský primátor Macura

,
ANO by mělo skončit s rozhazováním a posunout se doprava, říká ostravský primátor Macura
Zdroj: Profimedia.cz

Vycházející hvězda ANO, ostravský primátor Tomáš Macura, chce hnutí posunout doprava. Navzdory Babišově oblibě u penzistů.

Je nejúspěšnějším komunálním politikem ANO. Loni na podzim se mu na rozdíl od Adriany Krnáčové v Praze nebo Petra Vokřála v Brně podařilo obhájit primátorské křeslo. V Ostravě je politickým fenoménem. Jeho kvality v neformálních rozhovorech uznává i politická konkurence. Přitom se Tomáš Macura ideově se současným směřováním hnutí ANO příliš neztotožňuje. Podle svých slov je pravičák, bývalý volič ODS, který nemá rád komunisty. Teď se chce pokusit vrátit ANO do středopravicového prostoru. Na nadcházejícím sněmu strany bude kandidovat do jejího čela na post místopředsedy. „Měli bychom trochu ubrat z levostranného směřování hnutí,“ hlásá Macura.

Čím to je, že je hnutí ANO v Ostravě tak úspěšné?

Rozhodující vliv má značka ANO, a tím pádem i pan předseda Babiš. Afinita voličů na severu Moravy k praktické politice hnutí ANO i k osobě pana předsedy je vyšší než v jiných regionech. To byl rozhodující vliv. A já doufám, že aspoň nějakým procentem jsme k výsledku přispěli i my tady v Ostravě, snad včetně mé osoby. Myslím, že v minulém volebním období jsme město řídili celkem dobře a lidé vnímají, že se Ostrava posouvá dopředu.

Ostrava ovšem trpí odlivem vzdělaných lidí. Jak chcete mladé vzdělané lidi ve městě udržet?

Je pravda, že odliv mladých a vzdělaných lidí a vůbec úbytek obyvatel je pro nás největší problém, ale je třeba to zasadit do kontextu. Počet obyvatel v Ostravě se během 20. století téměř zdvojnásobil, od toho maxima v roce 1992 jsme k dnešnímu dni klesli o deset procent. Nejedná se tedy o žádnou katastrofu. V roce 2016 jsme zpracovali participativním způsobem Strategický plán rozvoje města. Podílelo se na tom 20 tisíc lidí a ukázalo se, že je nejvíce zajímá kvalita života. Kromě kvalitních pracovních příležitostí do toho spadá i kvalita životního prostředí a také kvalita veřejného prostoru, architektury a urbanismu.

Chcete se stát místopředsedou ANO. Co byste v hnutí rád změnil?

Já jsem se vždycky bránil nějaké stranické funkci. Odmítal jsem nominace do kraje, do parlamentu. Občas jsem se ale musel kriticky vyjádřit třeba ke směřování hnutí, možná i k některým mechanismům uvnitř hnutí. Postupem času jsem dospěl k názoru, že pokud chci něco změnit, tak je třeba k tomu něco udělat. Tu nominaci beru ze dvou důvodů. Zaprvé jako reflexi úspěchu hnutí ANO v Ostravě a v Moravskoslezském kraji; máme nejvíc poslanců ze všech regionů, vyhráli jsme s nejlepším výsledkem v zemi krajské volby v roce 2016 i ty komunální v roce 2018. Zadruhé bych rád přenesl své názory na půdu nejužšího vedení.

 Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO)

Měli bychom se zaměřit na podporu těch, kteří hodnoty vytvářejí. To povede k růstu národního bohatství, z kterého mohou těžit i důchodci nebo hendikepovaní. Opačně to nefunguje, říká Tomáš Macura.

Jste pravicový politik, nelíbí se vám úkroky ANO vlevo. Pojedete na sněm s plánem vrátit hnutí zpět doprava?

Právě za tímto účelem jsme v lednu zorganizovali v Ostravě ideovou konferenci, kterou jsme podnítili já a Petr Vokřál. Jsem rád, že jsme přesvědčili pana Babiše a celé vedení hnutí, že nám dali možnost „ideovku“ uspořádat. Připravili jsme teze, které reflektují to, že bychom se měli vrátit k původním hodnotám a zaměření hnutí. Měli bychom trochu ubrat z levostranného směřování hnutí. Myslím, že se to povedlo. Odešli jsme s tím, že je třeba se zaměřit na tu část voličů, kterou jsme ztratili nebo ztrácíme.

Například živnostníky?

Podnikatele obecně, ale i mladé vzdělané lidi, vědce. Všechny progresivně myslící lidi. Je na čase skončit se sociálními dárky, které pro mě znamenají jenom neúčelnou redistribuci veřejných prostředků a u mnoha lidí mohou způsobit až nezdravou závislost.

Myslíte, že předseda Babiš bude tyto vaše požadavky reflektovat ve vládní politice?

K mému překvapení pan předseda ideovou konferenci označil (možná v lehké euforii) za nejlepší akci v historii hnutí. Alespoň jsem si to přečetl na jeho Facebooku. K našim tezím neměl zásadní připomínky. S paní ministryní Schillerovou jsme konstatovali úmysl živnostníkům významně ulevit. Tyto teze z ideové konference předložíme v polovině února delegátům sněmu ke schválení. Tím by se měly stát základem praktické politiky hnutí na všech úrovních – od vládní až po tu komunální.

Jak to jde dohromady s tím, že podle posledního průzkumu Mediánu zhruba polovina voličů hnutí ANO nepracuje, protože jsou to buď důchodci, nebo nezaměstnaní? Babiš si stanovil cíl zvednout průměrný důchod do roku 2021 až na 15 tisíc korun…

Vím velmi dobře, jaká je struktura našich voličů, a nezastírám, že i tato struktura voličů nám v Ostravě v komunálních volbách pomohla. Na druhé straně nemůžu nevnímat, že řada lidí, kteří nás volili v roce 2014, nás v roce 2018 už nevolili s dovětkem, že už nemůžou, protože jsme se posunuli někam, kde jsme nechtěli úplně být. Já chápu pana předsedu – tedy spíše se snažím ho pochopit, ne, že ho úplně chápu -, když říká, že se nechce vymezovat zleva ani zprava a že chce být hnutím pro všechny. Já si úplně nemyslím, že to je možné. Souhlasím s tím, že pozitivní efekty by ve finále měli poznat všichni obyvatelé této země. Ale měli bychom se zaměřit především na podporu těch, kteří ty hodnoty vytvářejí, tedy na vzdělání, inovace, průmysl s přidanou hodnotou. To povede k růstu národního bohatství, ze kterého mohou těžit i důchodci nebo hendikepovaní. Opačně to nefunguje.


Návrat ztracených duší. ANO se potřebuje vrátit do pravého středu

 Petr Vokřál (ANO)


Už jste se smířil s tím, že vládu ANO podporují komunisté, kteří například nedávno svou podporu vyměnili za zdanění církevních restitucí?

Přiznám se, že to je pro mě celkem bolavá záležitost. Jsem rád, že jsem o tom tématu nemusel nikde hlasovat, protože bych v sobě asi stěží udržel pochopení pro nějaké jednotné hlasování u tohoto bodu. Já si myslím, že zdanění církevních restitucí je špatně. Také bych si přál, abychom složili koalici spíš s ODS, ale chyba byla na straně ODS, že do toho nešli. Když si potom vezmu varianty, které zbývaly, tak považuji za úspěch, že se do vlády přímo nebo nepřímo nedostalo SPD, což nebylo v jisté chvíli úplně vyloučené.

Vy jste na jedné straně přijal nominaci na místopředsedu ANO, ale přitom už jste ohlásil, že tohle je váš poslední politický mandát a za čtyři roky chcete s politikou skončit. Jak to jde dohromady? Změnil jste názor?

Původně jsem myslel, že budu v politice jen jedno volební období, jelikož jsem se díky svým zkušenostem z byznysu domníval, že budu schopen věci změnit během čtyř let. Byl jsem naivní. Takže jsem do toho šel znova. Těch osm let ale beru jako maximum. Chci se vrátit k normálnímu životu. I během těch čtyř let, které mi zbývají v politice, si myslím, že jsem schopen udělat něco i pro hnutí, třeba právě ve stranické funkci.

Nepřemlouvá vás Babiš nebo někdo z jeho okolí, abyste v politice i nadále zůstal?

My jsme spolu debatu tohoto typu nevedli. Nevím, jestli vůbec vnímá můj úmysl pak odejít. On je pragmatik.

Mnoho populárních liberálních tváří hnutí v minulosti opustilo. Například Robert Pelikán, Martin Stropnický, Jiří Zlatuška, Martin Komárek, Pavel Telička. Neodrazuje vás to?

Nebojím se toho, mám rád výzvy. Příběhy těch lidí znám, ale každý je jiný. Vážím si jich. Ale řekl bych, že ani teď nejsem v hnutí zdaleka sám. Například Petr Vokřál nebo Ivo Vondrák (hejtman Moravskoslezského kraje – pozn. red.) jsou podobného zaměření. Můžeme spolu ještě leccos dokázat.

Přečtěte si také:

Z představitelů státu věří lidé nejvíc Zemanovi, nejméně Kalouskovi a Babišovi

Konflikt, kam se podíváš: Babiš ani nemůže nebýt ve střetu zájmů

Zvadlé růže. ČSSD se chystá splatit dluhy minulosti

Oranžové tápání. Do vedení ČSSD se chystají Bernard a Maláčová