Oranžové tápání. Do vedení ČSSD se chystají Bernard a Maláčová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Oranžové tápání. Do vedení ČSSD se chystají Bernard a Maláčová

,
Oranžové tápání. Do vedení ČSSD se chystají Bernard a Maláčová
Zdroj: Michael Tomeš - Mladá fronta

Sociální demokraty čeká v březnu další sjezd. Do vedení strany se chystají ministryně Jana Maláčová a hejtman Josef Bernard.

Průzkum agentury Median z minulého týdne ukázal, jak funguje česká politika posledních let. Z předchozích výzkumů už víme, že všechny úspěchy vlády si automaticky připisuje hnutí ANO a vysává tím tradiční levicové voliče od sociální demokracie. Poslední průzkum navíc potvrdil, že voliči ČSSD viní i z průšvihů hnutí ANO. Aféra s údajným zavlečením Babišova syna na Krym podle Medianu samotnému hnutí ANO téměř neuškodila. Naopak chování sociálních demokratů při hlasování o nedůvěře vládě hodnotí oslovení lidé úplně nejhůře ze všech politických aktérů kauzy. Jednání ČSSD během aféry dokonce veřejnost vnímá hůře než kroky policie a státního zastupitelství či médií.

Pro předsednictví Jana Hamáčka, který bude na začátku března svůj post ve vedení strany obhajovat, to není nic příjemného. Slabou útěchou mu může být, že zřejmě přišel o nejvážnějšího konkurenta. Dosavadní první místopředseda ČSSD Jiří Zimola sice stále deklaruje odhodlanost postavit se příští rok znovu Hamáčkovi v souboji o čelo strany, ale rezignací na funkci druhého muže strany si podle informací týdeníku Euro od členů grémia ČSSD spíše uškodil.


Přečtěte si komentář o postoji ČSSD k hlasování o nedůvěře vládě:

Dějinná role špatného herce

 Weikert


Zimola se nyní plně soustředí na domovskou jihočeskou obec Nová Bystřice na česko-rakouských hranicích, kde se brzy stane prvním místostarostou na plný úvazek. Našel tu snadné útočiště. Dlouholetým starostou je tady Vladimír Bláha, otec bývalého šéfa Jihočeských nemocnic Martina Bláhy. Ten pro Zimolu stavěl novou usedlost na Lipně, kvůli níž se sociálnědemokratický politik loni dostal do problémů. ČSSD ale zřejmě nebude chtít mít v čele strany místostarostu Nové Bystřice, když jejím předsedou může být nadále ministr vnitra.

Někteří členové politického grémia i jiné významné osobnosti strany navíc Zimolovi vyčítají nečinnost v pozici prvního místopředsedy strany. Kritizoval ho za to například místopředseda a pardubický hejtman Martin Netolický nebo plzeňský hejtman Josef Bernard. „Nesplnil to, co se od něj očekávalo,“ říká Bernard.

Právě první muž Plzeňského kraje teď patří mezi nejvážnější nové uchazeče o místo ve vedení strany. Dokonce nevylučuje ani kandidaturu na předsedu strany. „Zatím je ještě brzo na to, abych to jakkoli komentoval. Ale už jsem o tom mluvil s kolegy v regionech, cítím od nich podporu, dokonce i od těch nikoli nevýznamných,“ sdělil týdeníku Euro Bernard, kterého do politiky přivedl dlouholetý šéf plzeňské ČSSD a exministr vnitra Milan Chovanec.

Plzeňská ČSSD patří mezi velké kritiky účasti strany v Babišově vládě. Na konci listopadu plzeňská organizace dokonce přijala usnesení, v němž se distancovala od postupu poslanců při hlasování o nedůvěře vládě. „Okresní konference ČSSD Plzeň-město nesouhlasí s postupem ČSSD při hlasování o důvěře vládě dne 23. listopadu 2018. Žádá, aby v takových případech do budoucna byl jasně definován postoj ČSSD. Tedy zda vláda má podporu, pak hlasovat pro její důvěru. V opačném případě pak bezodkladně z takové vlády odejít,“ stojí v usnesení plzeňské ČSSD.


ANO navzdory Babišově kauze posiluje. Polepšili si i Piráti

 Premiér Andrej Babiš


Kromě plzeňského hejtmana Josefa Bernarda se do vedení strany chystá i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která vede pro stranu stěžejní resort a zároveň je dostatečně viditelná. Velkou pozornost věnuje jako jedna z mála vrcholných členů strany své prezentaci na sociálních sítích. Maláčová tuto možnost na dotaz týdeníku Euro nepopřela. O post ve vedení by mohla usilovat i další výrazná žena, poslankyně Kateřina Valachová.

Naopak do čela strany už zřejmě znovu nebude kandidovat dosavadní místopředsedkyně Jana Fialová, která se chce soustředit na řízení stranické organizace na Vysočině. Příliš šancí na znovuzvolení nemá podle informací týdeníku Euro od vrcholných členů strany místopředseda Jaroslav Foldyna.

Tradiční partajní maraton před sjezdem už odstartoval. Na konci listopadu proběhly dvě krajské konference ČSSD, které nominují uchazeče do vedení strany. V Pardubickém a Královéhradeckém kraji „primárky“ vyhrál současný předseda Jan Hamáček. Nominaci na post prvního místopředsedy získal v obou krajích brněnský poslanec ČSSD Roman Onderka, který po Zimolově odchodu z vedení už převzal některé jeho pravomoci.

Dále čtěte:

Sociální demokraté se postavili za Petříčka, který čelí kritice Zemana a komunistů

ČSSD jako chytrá horákyně. Její postoj k hlasování o nedůvěře vládě je absurdní, říká Zeman

Hamáček: Nejlepší by bylo, kdyby vláda pokračovala bez Babiše

Hamáčkovi věříme. Poslanci ČSSD podpořili i účast strany ve vládě