Jack Ma odešel z čela Alibaby. Loučil se na stadionu pro 80 tisíc lidí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jack Ma odešel z čela Alibaby. Loučil se na stadionu pro 80 tisíc lidí

, čtk,
Jack Ma odešel z čela Alibaby. Loučil se na stadionu pro 80 tisíc lidí
Zdroj: čtk

Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma dnes odešel z čela firmy. Jeden z nejznámějších a nejbohatších čínských podnikatelů opustil post předsedy správní rady v den svých 55. narozenin v rámci změn ve vedení ohlášených už před rokem.

Ma uspořádal rozlučku na stadionu s kapacitou 80 tisíc lidí v rodném městě Chang-čou. V čele firmy ho nahradí Daniel Čang. Ma nicméně zůstane jedním ze 36 členů skupiny Alibaba Partnership, která má právo jmenovat většinu členů správní rady podniku.

Nakupujete v internetovém obchodu Alibaba?

Současná tržní hodnota společnosti Alibaba se pohybuje kolem 460 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun). Firma zaměstnává přes 100 tisíc lidí a rozšiřuje aktivity do nových oblasti, jakou jsou finanční služby či umělá inteligence, napsala agentura Reuters.

Ma vystudoval univerzitu v Chang-čou a následně pracoval jako učitel angličtiny a lektor mezinárodního obchodu na univerzitě. V roce 1999 ve svém bytě založil společnost Alibaba, ze které se postupně stal největší čínský internetový prodejce. Vstup firmy na newyorskou burzu v září 2014 se stal největší primární emisí akcií (IPO) ve světové historii. Emise celkově vynesla zhruba 25 miliard dolarů.


Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu. Nechce popudit Peking

Alibaba


Letos na jaře vzbudil Ma rozruch svým výrokem, že aby mladý člověk uspěl, musí pracovat 12 hodin denně šest dní v týdnu. Vyvolal tak v Číně veřejnou debatu o vyváženosti osobního a pracovního života. Na kritické komentáře svého konceptu 996 (práce od devíti ráno do devíti do večera šest dní v týdnu) reagoval, že práce má být zábava a spadá do ní i čas na studium, na přemýšlení a ke sebezdokonalování.

Známý je i svým varováním, že technologický rozvoj by mohl vést k vypuknutí třetí světové války. Historie podle něj ukazuje, že technologické inovace jsou primárním faktorem, který stojí za globálními konflikty. Navzdory svému opakovanému varování před válkou vyjádřil také přesvědčení, že technologie mají potenciál konat dobro.

Jack Ma je je ženatý a má tři děti. Je členem čínské komunistické strany.

Čtěte také:

Daň z příjmu platí jen dvě procenta Číňanů. Peking přitlačí na neplatiče

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Číňané „omylem“ šmírovali americké uživatele Androidu

Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě. Na dárky čekaly tisíce lidí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze