Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů

,
Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů
Zdroj: Profimedia.cz

Rusko vydalo zatykač na bratry Alexeje a Dmitrije Ananěvovi, jejichž majetek se odhaduje na 1,4 miliardy dolarů. Podle moskevského soudu zpronevěřili peníze banky Promsvjazbank, kterou založili. Podobný osud potkal podnikatele Sergeje Petrova. Bývalý vojenský major, jenž vybudoval největšího ruského dovozce automobilů, byl obviněn z manipulace prodeje akcií své dceřiné firmy. Tajná služba FSB stále více ovlivňuje práci ruských soudů, tvrdí nezávislí ruští novináři.

Tlak na nepohodlné ruské podnikatele se v posledních měsících zvyšuje. Nepřízeň ruských úřadů poznali bratři Alexej a Dmitrij Ananěvovi, kteří byli dosud k režimu Vladimira Putina loajální. Moskevský soud v září rozhodl o jejich zatčení v nepřítomnosti. V současnosti oba žijí na Kypru.

Bratři zbohatli po rozpadu Sovětského svazu na dovozu počítačů do Ruska, založili také banku Promsvjazbank. Podle ruských úřadů z ní ale vyvedli nelegálně až 1,6 miliardy dolarů. Peníze měly skončit v Nizozemsku. Jsou podezřelí také z finančních podvodů a praní špinavých peněz. Hrozí jim až deset let vězení.

Jejich právníci tvrdí, že odsouzení v nepřítomnosti je nelegální. Rusko zabavilo jejich majetek včetně sbírky umění a dvou soukromých tryskáčů. Razantní postup ruských úřadů je podle německého deníku Die Welt šokoval.

Stejně je na tom i Sergej Petrov, který od roku 2016 žije v Rakousku. V Rusku vybudoval firmu Rolf Group, jež se stala největším dovozcem zahraničních automobilů na ruský trh. V roce 2018 časopis Forbes odhadl hodnotu jeho majetku na miliardu dolarů.


Miliardářům kraluje Putin. Má prý víc než Gates s Bezosem dohromady

 Ruský prezident Vladimir Putin


Bývalý vojenský pilot kritizoval anexi Krymu a konflikt na východní Ukrajině. Ruskou justicí je obviněn z finančních machinací, údajně měl nadhodnotit akcie své dceřiné firmy před jejich prodejem. Také mu v Rusku hrozí vězení a je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Současná ofenziva proti nepohodlným oligarchům vrhá nepříznivé světlo na ruský byznys a zvyšuje neochotu zahraničních investorů v této zemi podnikat. Ruský investigativní novinář Ivan Golunov upozornil na to, že tajná policie FSB kontroluje obrovské finanční toky a fakticky ovládá i soudy. Samotný Golunov byl v červnu zatčen kvůli údajnému držení drog. Po občanských protestech byl propuštěn a zproštěn obvinění.

Internetové noviny The Bell uvedly, že v 99 procentech případů hospodářské kriminality jsou obvinění také odsouzeni. V případě obvinění z praní špinavých peněz skončí odsouzením 91,9 procenta případů. U padělání finančních dokumentů to je ale 100 procent.

Dále čtěte:

Rusko oživuje plynovod South Stream. Gazprom zahájí stavbu k Černému moři

Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně

Norští biologové obvinili Rusko, že využívá velryby pro vojenské účely

Ohodnoťte tento článek
Diskuze