Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Je sója zdravá? Jak pro koho, ovlivňuje totiž hormony

24. září, 18:38 - Jana Nováková
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
24. září, 18:38

Sója a výrobky z ní jsou často opěvovány jako zdravá alternativa základních potravin, například mléka či masa. Už méně se ale mezi jejími příznivci mluví o prokazatelných negativních účincích, které má na lidský organismus.

Asi před dvaceti lety vypukl sójový boom. Výrobky ze sóji, ať už ve formě „masa“, mléka nebo třeba tofu, začali coby náhražku masa a dalších živočišných složek potravy pravidelně konzumovat zejména vegani a vegetariáni. Jako zpestření jídelníčku si ji ale oblíbili i většinoví „masožravci“.

Nejdřív samá pozitiva

V době počáteční euforie se se sójou pojila jen samá pozitiva. „O sóje se mluvilo jen v samých superlativech – jako o potravině, která pomáhá v boji proti rakovině či kardio-vaskulárním nemocem. Ovšem realita je trochu jiná. Kromě řady prospěšných látek v podobě vitamínů, minerálů, rostlinných bílkovin a vyššího podílů vlákniny, obsahuje sója i řadu látek, které jsou pro náš organismus přinejmenším nevhodné. Jedná se především o dnes poměrně hodně zmiňované fytoestrogeny,“ uvedla pro Euro.cz výživová poradkyně Lea Vršecká.

Dřívější puberta, neplodnost i rakovina?

Fytoestrogeny jsou látky, které jsou svou chemickou strukturou podobné lidským hormonům estrogenům a v organismu se tedy i podobně jako ony chovají. Zvýšená hladina estrogenů, k níž může přílišná a častá konzumace sójových výrobků vést, pak v těle může vyvolat řadu nežádoucích účinků. Například předčasný nástup puberty nebo třeba rakovinu prsu. „Zcela nevhodné je podávání sóji dětem a těhotným. V nadměrném množství by ji neměli konzumovat ani ženy v reprodukčním věku a muži,“ varuje Vršecká.