Přes thajskou pláž přelétají letadla těsně nad hlavami turistů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Turisté se fotí těsně pod přistávajícími letadly. Rozptylují tím piloty

, Tereza Tancerová,
Turisté se fotí těsně pod přistávajícími letadly. Rozptylují tím piloty
Zdroj: Shutterstock

Někteří turisté vyhledávají ostrov Phuket kvůli čistým písčitým plážím, a pak jsou tu tací, kteří na největší thajský ostrov míří proto, aby si vyfotili selfie s obřím letadlem za jejich zády. Ta totiž přes místní pláž Mai Khao přelétají těsně nad hlavami návštěvníků. Ti kvůli netradiční fotografii rozptylují piloty a riskují havárii letadla.

Nefoťte se s letadly, varovaly thajské úřady návštěvníky pláže Mai Khao, kteří se na největším thajským ostrově Phuketu opakovaně fotí s letadly. Ta totiž přelétají těsně nad jejich hlavami. V hlavní sezóně dokonce každých deset až patnáct minut.

„Cestují sem nadšenci z celého světa,“ říká Matt Falcus, zakladatel společnosti Airport Spotting, s tím, že rozmanitost letadel, která zde mají návštěvníci možnost vidět, je vzhledem k popularitě letoviska Phuket opravdu působivá. Pláž Mai Khao je navíc jedním z mála míst na světě, kde mohou stát tak blízko přistávajícímu či vzlétajícímu letadlu.

Thajské úřady se obávají o bezpečnost turistů, kteří se fotí s přistávajícími letadly.

Letištní úřady však opakovaně vyjadřují obavy o bezpečnost těchto turistů, Úřad civilního letectví Thajska (CAAT) proto pracuje na řešení problému. Tím by mělo být omezení přístupu na populární pláž. Ta je však součástí Národního parku Sirinath, který spadá pod jedno z ministerstev.

Pláž, přes kterou letadla přelétají, je navíc dlouhá celých devět kilometrů, plac, ze kterého turisté letouny pozorují, zabírá jen minimální rozlohu. Omezit přístup proto není tak jednoduché.

Pozor na hlavu, přistáváme

Do doby, než se všechny příslušné orgány domluví na společném řešení, varují turisty alespoň výstražné cedule, které jsou umístěny v blízkosti pláže. „Ačkoli jsme během naší nedávné návštěvy nebyli svědky žádného incidentu, místní plavčík nám sdělil, že viděl, jak tlaková vlna přelétajícího letadla překlopil kočárek s batoletem,“ píšou zpravodajové webu CNN.

Kromě toho, že návštěvníci tímto počínáním riskují své životy, rozptylují také piloty přistávajících a vzlétávajících letounů, čímž zvyšují pravděpodobnost možného neštěstí.

 Turisty na nebezpečí upozorňuje cedule.

Některá média v březnu tohoto roku informovala o tom, že lidem přistiženým při pořizování fotografií letadel na pláži u letiště hrozí trest smrti. Toto tvrzení však úřady vyvracejí. Špatná interpretace se totiž týkala používání dronů a jiných elektronických zařízení, která by mohla piloty odvrátit.

„Člověk nemůže být popraven za fotografování,“ ujišťuje Chula Supmanok, ředitel CAAT. Potvrdil navíc, že samotné pořizování selfies s letadly nezákonné není, pronikání do zakázaného území letiště však ano.

„Ilegální technicky vzato není ani fotografování letadla, které vzlétá nebo přistává na rampu. Musíme ale zvážit, jestli tyto fotografie nemají za úkol poškodit bezpečnost letišť. To už by totiž nelegální bylo,“ dodává.

Čtěte také:

Je tichý a má čumák jako kolibřík. Lockheed Martin představil svůj koncept nadzvukového dopravního letadla

Do školy po půlnoci. Norský ostrov se chce stát první zónou, ve které neplatí čas

Z tragédie atrakcí. Po odvysílání seriálu Černobyl stoupá zájem o exkurze do zakázané zóny

Ohodnoťte tento článek
Diskuze