Norský ostrov chce jako první na světě „zrušit“ čas - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Do školy po půlnoci. Norský ostrov se chce stát první zónou, ve které neplatí čas

, Tereza Tancerová,
Do školy po půlnoci. Norský ostrov se chce stát první zónou, ve které neplatí čas
Zdroj: Facebook/Time-Free Zone

Také si občas říkáte, že byste si přáli, aby letní dny trvaly věčně? Obyvatelé norského ostrova Sommarøy to mají stejně. A myslí to naprosto vážně. Podepsali proto petici, ve které pro svou oblast žádají úplné zrušení času. Chtějí naplno prožít více než dva měsíce dlouhý polární den a současně využít čas, který ztratili při stejně dlouhé polární noci.

Název norského ostrova Sommarøy, což v překladu znamená Letní ostrov, si jeho obyvatelé vzali opravdu k srdci. Podepsali totiž petici, ve které pro tuto oblast požadují úplné zrušení času. Chtějí naplno využít toho, že u nich slunce nezapadá od 18. května až do 26. července, a veškeré činnosti přizpůsobit pouze dennímu světlu. „Formalizovali bychom něco, co všichni praktikujeme po celé generace,“ uvádí v prohlášení jeden z obyvatel Kjell Ove Hveding.

  Norský ostrov Sommarøy

Ve dvě hodiny ráno na ostrově děti běžně hrají fotbal, lidé natírají své domy nebo sekají trávník. Kdo si chce jít zaplavat, může rovněž vyrazit i po půlnoci. „Je tu stále denní světlo a my se tomu přizpůsobujeme,“ vysvětluje Hveding s tím, že si tak vynahrazují dlouhou polární noc, která trvá nepřetržitě od listopadu do ledna.

Noční káva není výjimkou

„Užíváme si každou minutu půlnočního světla. Takže káva s přáteli na pláži ve dvě hodiny ráno pro nás není ničím výjimečným,“ píší na facebookové stránce Time-Free Zone obyvatelé ostrova, který se nachází v západním Tromsø, severně od polárního kruhu.

  Norský ostrov Sommarøy

Místní doufají ve zrušení tradičních otevíracích hodin, ve flexibilní pracovní dobu i vyučování přizpůsobené světlu. Láká je také myšlenka většího klidu a uvolněné nálady. „Lidé tu trpí stresem, protože jsou neustále tlačeni časem,“ konstatuje Hveding, podle kterého by přehlížení hodinek umožnilo obyvatelům efektivněji pracovat.

  Norský ostrov Sommarøy

Kuriozita, jakou je zrušení času, by ostrovu navíc mohla přilákat nové návštěvníky. Právě turismus spolu s rybolovem představuje pro zhruba 350 místních obyvatel hlavní zdroj jejich příjmů.

Kromě petice, která již byla předána jednomu z norských poslanců, dávají místní obyvatelé svůj postoj najevo ještě jedním netradičním způsobem. Podobně, jako se ve světě věší na zábradlí mostů zámky, které symbolizují lásku, věší místní na most své hodinky. Dávají tak najevo, že pro ně čas nepředstavuje nic jiného než pojem.

 Hodinky zavěšené na mostě norského ostrovu Sommarøy.

Dále čtěte:

5 zemí, které svým počínáním zachraňují planetu

Nový rekord: v Norsku měly loni elektromobily na prodeji třetinový podíl

Ohodnoťte tento článek
Diskuze